آموزش برق ، الکترونیک و کامپیوتر
مطالب آموزش برق قدرت (شبکه های انتقال و توزیع) ، الکترونیک مقدماتی و کامپیوتر 

همانطور که می دانید امروزه رشته ای دانشگاهی نیست که به کامپیوتر و نرم افزار احتیاج نداشته باشد و می توان گفت استفاده از نرم افزار کارهای محاسبه ای و شبیه سازی در اکثر موارد و رشته های مختلف را راحت کرده  است. رشته های برق و الکترونیک نیز از قاعده مستثنی نیستند و نرم افزار های آزمایشگاه مجازی می تواند علاوه بر محاسبات دقیق و آسان و بسیار کم هزینه به دانش آموزان اعتماد به نفس دهد تا در محیطی کاملا واقعی آزمایش و سعی و خطا کنند. حال در این رشته نرم افزار های زیادی برای شبیه سازی ، ساخت PCB و غیره وجود دارد که در این کتاب نرم افزار های مولتی سیم ، ادیسون و پد تو پد آموزش داده شده است. بیان کتاب بسیار روان و عالی و همراه با آزمایش های برنامه کتب درسی مانند مبانی برق و الکترونیک عمومی تدوین شده است. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید و نظرتون را درباره کتاب ارسال کنید.

 دریافت کتاب آزمایشگاه مجازی


موضوعات مرتبط: AVR، آموزش برق، آموزش الکترونیک، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی، اخبار فن آوری
[ جمعه سوم مرداد ۱۳۹۳ ] [ 14:12 ] [ سید کمال سیفی ]

در عصر کامپیوتر و اینترنت بر هیچ کس پوشیده نیست که این علوم در تمامی رشته ها نفوذ کرده و به راحت شدن و کاربردی کردن رشته های فنی و مهندسی کمک کرده اند. از آن جمله نرم افزار های آزمایشگاه مجازی هستند که علاوه بر راحتی کار هزینه های اقتصادی را پایین آورده و همچنین آموزش را بسیار ساده کرده اند این کتاب نیز چند نرم افزار آزمایشگاهی رشته الکترونیک مانند مولتی سیم ، ادیسون ، EWB و pad2pad را آموزش داده که برای هر دانش آموز و دانشجوی رشته برق و الکترونیک لازم است. برای دریافت کتاب روی لینک زیر کلیک کنید.

 دانلود کتاب آزمایشگاه مجازی


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، فیلم های تخصصی و آموزشی، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 9:17 ] [ سید کمال سیفی ]

چند سالی است که کتب بسیار عالی در آموزش و پرورش در زمینه رشته های کاردانش نوشته می شود که یکی از این کتب کتاب روشنایی فنی است در این کتاب طراحی روشنایی با زبان ساده آموزش داده شده و سپس نحوه نقشه کشی و علائم به همراه نرم افزار دیالوکس بیان شده است که از تمامی دست اندرکاران کتاب نهایت تشکر را دارم. برای دریافت کتاب از لینک زیر استفاده کنید در ضمن مرا از نظراتتون مطلع سازید.

 دریافت کتاب روشنایی فنی


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، فیلم های تخصصی و آموزشی، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 9:9 ] [ سید کمال سیفی ]
[ چهارشنبه دوم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 22:44 ] [ سید کمال سیفی ]

امروز مداری را برایتان در وبلاگ گذاشته ام که توسط آن می توانید یک لامپ با ۱۶ ال ای دی سفید بسازید و با ۲۲۰ ولت برق شهر آن را راه اندازی کنید توان ارائه شده توسط لامپ ها حدود ۱ تا ۵/۱ وات است ولی نور بسیار عالی برای چراغ مطالعه و امثال آن دارد. لطفا در مورد مطالب وبلاگ نظر فراموش نشود چون به بهتر شدن این وبلاگ کمک  شایانی می کند. برای دریافت این مدار روی لینک زیر کلیک کنید.

 چراغ LED 220 ولت


موضوعات مرتبط: آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، مدارهای عملی الکترونیک
[ جمعه بیست و دوم دی ۱۳۹۱ ] [ 15:11 ] [ سید کمال سیفی ]
با سلام و عرض شرمندگی به خاطر دیر شدن آپدیت ها

یک فایل خوب با حجم کم برای دوستان عزیز که ۶ صفحه است و اطلاعات کلی در مورد تراشه های AVR به شما میدهد. البته در اکثر کتب آموزشی این مطالب گنجانده شده ولی در این مقاله به طور مختصر و مفید در مورد آنها صحبت شده است. نظر فراموش نشود....

 دریافت مقاله اطلاعات کلی در مورد تراشه های AVR


موضوعات مرتبط: AVR، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، مدارهای عملی الکترونیک
[ سه شنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 11:7 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت دوستان عزیز

چند سالی است که کتب هنرستان هر ساله به روز می شوند که البته ممکن است کتاب ها تغییرات کلی یا تغییرات جزئی داشته باشند یکی از این کتب کتاب مبانی برق است که حدودا سه سال قبل با شکل و شمایلی جدید تغییر کرد ولی از لحاظ محتوا زیاد دچار تغییر نشده بود اما سال گذشته کتاب جدیدی به صورت آزمایشی در برخی مدارس تدریس شد و به احتمال زیاد از امسال در تمام هنرستان ها این کتاب تدریس می شود به نظر بنده کتاب دچار تغییرات عمده ای شده است برخی فصول جابه جا و در شیوه تدریس مفاهیم تغییرات زیادی حاصل شده لذا در این قسمت این کتاب را برای دوستان عزیز قرار داده ام تا هم هنرجویان عزیز هنرستانی و همکاران محترم آن را دریافت کرده و پس از مطالعه نظراتشان را برای من بفرستند چون بنده این درس را در هنرستان تدریس می کنم و برای سال جدید با توجه به تغییر کتاب احتمالا شیوه های تدریسم تغییر کند. برای دریافت کتاب مبانی برق جدید التالیف برای سال ۹۱ - ۹۲ روی لینک زیر کلیک کنید و بنده را از نظراتتان مطلع سازید.

 دریافت کتاب مبانی برق جدید


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ یکشنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۱ ] [ 12:6 ] [ سید کمال سیفی ]

وصیتـی زیبـا و مانـدگار از آلبـرت انیشتیـن

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


روزی فرا خواهد رسید که جسم من آنجا زیر ملحفه سفید پاکیزه ای که از چهار طرفش زیر تشک تخت بیمارستان رفته است، قرار می گیرد و آدم هایی که سخت مشغول زنده ها و مرده ها هستند از کنارم می گذرند.

آن لحظه فرا خواهد رسید که دکتر بگوید مغز من از کار افتاده است و به هزار علت دانسته و ندانسته زندگیم به پایان رسیده است.

در چنین روزی، تلاش نکنید به شکل مصنوعی و با استفاده از دستگاه، زندگیم را به من برگردانید و این را بستر مرگ من ندانید. بگذارید آن را بستر زندگی بنامم. بگذارید جسمم به دیگران کمک کند که به حیات خود ادامه دهند.

چشمهایم را به انسانی بدهید که هرگز طلوع آفتاب، چهره یک نوزاد و شکوه عشق را در چشم های یک زن ندیده است.

قلبم را به کسی هدیه بدهید که از قلب جز خاطره ی دردهایی پیاپی و آزار دهنده چیزی به یاد ندارد.

خونم را به نوجوانی بدهید که او را از تصادف ماشین بیرون کشیده اند و کمکش کنید تا زنده بماند تا نوه هایش را ببیند.

کلیه هایم را به کسی بدهید که زندگیش به ماشینی بستگی دارد که هر هفته خون او را تصفیه می کند.

استخوان هایم، عضلاتم، تک تک سلول هایم و اعصابم را بردارید و راهی پیدا کنید که آنها را به پاهای یک کودک فلج پیوند بزنید.

هر گوشه از مغز مرا بکاوید، سلول هایم را اگر لازم شد، بردارید و بگذارید به رشد خود ادامه دهند تا به کمک آنها پسرک لالی بتواند با صدای دو رگه فریاد بزند و دخترک ناشنوایی زمزمه باران را روی شیشه اتاقش بشنود.

آنچه را که از من باقی می ماند بسوزانید و خاکسترم را به دست باد بسپارید، تا گلها بشکفند.

اگر قرار است چیزی از وجود مرا دفن کنید بگذارید خطاهایم، ضعفهایم و تعصباتم نسبت به همنوعانم دفن شوند.

گناهانم را به شیطان و روحم را به خدا بسپارید و اگر گاهی دوست داشتید یادم کنید.

عمل خیری انجام دهید، یا به کسی که نیازمند شماست، کلام محبت آمیزی بگویید.

اگر آنچه را که گفتم برایم انجام دهید، همیشه زنده خواهم ماند ...


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 10:33 ] [ سید کمال سیفی ]

پس از چند وقتی که پروژه های الکترونیکی برای دوستان در وبلاگ نگذاشته بودیم امروز یک مدار عالی با AVR دیدم که نظرم را جلب کرد قلب مدار از آی سی ATMEGA 8 سری AVR تشکیل شده و توسط یک سری قطعات دیگر یک منبع تغذیه خوب را تشکیل داده است برنامه نویسی آی سی توسط نرم افزار بسکام و به صورت بیسیک انجام شده که همگی به اضافه نقشه مدار در فایل آن موجود است. این مدار از سایت جناب مهندس حسین لاچینی برداشت شده است که از ایشان نهایت تشکر را دارم. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

سایت مرجع : www.hlachini.com

 دریافت فایلهای منبع تغذیه با AVR


موضوعات مرتبط: AVR، آموزش برق، آموزش الکترونیک، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ دوشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 6:28 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که می دانید تمامی موتورهای القایی در لحظه راه اندازی جریانی حدود ۵ تا ۷ برابر جریان نامی از شبکه دریافت می کنند و البته که باید این جریان زیاد که در موتورهای پرقدرت بسیار بالا و قابل توجه است کنترل شود از کارهای ساده در این زمینه استفاده از مدار ستاره و مثلث است اما موتور مورد استفاده باید قابلیت مثلث شدن را داشته باشد و مشکلات خاص خود را دارد. اما امروزه به جای استفاده از مقاومت های راه انداز و مدار ستاره مثلث و اتوترانس راه اندازی و غیره از وسیله ای به نام سافت استارتر یا راه انداز نرم استفاده می کنند که مزایای بسیار عالی دارد.

 این مقاله را یکی از دانشجویان عزیز آقای منصور عزیزیان فرد برای من ارسال کرده اند که از ایشان نهایت تشکر را دارم. برای دریافت این مقاله که حدود ۵۰ صفحه است و توضیحات بسیار خوبی در مورد سافت استارتر دارد روی لینک زیر کلیک کنید.

 دریافت جزوه Soft Starter


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش برق، مقالات علمی، PLC، مدارهای عملی الکترونیک، اخبار فن آوری
[ جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 8:35 ] [ سید کمال سیفی ]
با اعلام مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی زمان ثبت نام اینترنتی این آزمون یعنی کاردانی پیوسته سال تحصیلی 91 برای بچه های هنرستانی و کاردانشی از روز 10 اردیبهشت می باشد.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 15:45 ] [ سید کمال سیفی ]

 مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، جزئیات تاریخ و نحوه ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های کاردانی پیوسته نظام جدید در آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی سال 91 را اعلام کرد.


دکتر حسین توکلی  افزود: کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون دوره های کاردانی پیوسته نظام جدید آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی می توانند از 18 اردیبهشت ۱۳۹۱ با ورود به سایت سازمان سنجش به صورت اینترنتی ثبت نام کنند.
 
وی افزود: ثبت نام برای شرکت در آزمون کاردانی پیوسته فنی حرفه ای تا روز 25 اردیبهشت ماه سال 91 ادامه خواهد داشت.
 
توکلی اظهار داشت: دارا بودن‌ گواهینامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ دوره متوسطه‌ نظام‌ جدید در یکی‌ از رشته‌های شاخه‌های‌ فنی ‌و حرفه‌ای ‌و کاردانش و یا احراز شرایط فارغ‌التحصیلی در یکی‌ از رشته‌های مذکور تا پایان‌ شهریور سال 91 و یا دیپلم فنی ‌و حرفه‌ای دوره‌ چهار ساله‌ نظام ‌قدیم از جمله شرایط شرکت متقاضیان است.
 
وی اضافه کرد: شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام برای این گروه از داوطلبان از روز یکشنبه 10 اردیبهشت ماه بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار می گیرد. همچنین داوطلبان می توانند از طریق نشریه پیک سنجش در روزهای 11 و 18 اردیبهشت از جزئیات آزمون مطلع شوند.
 
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: کارت آزمون از روزهای 30 مرداد تا 2 شهریور از طریق سایت سازمان سنجش توزیع می شود و آزمون دوره های کاردانی پیوسته نظام جدید در آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی سال 90 روز جمعه 3 شهریور 91 در صبح و بعد از ظهر برگزار می شود.

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 19:56 ] [ سید کمال سیفی ]
بهتـرین راهـکارهای کاربـردی برای مـطالـعه


آمارها نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید. از آنجا که مغز انسان به منظور ساخت پروتئین و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.


در این ایمیل چند نکته در رابطه با مطالعه مفید را پیش روی شما دوستانی که فصل امتحانات را در پیش دارید و یا اینکه در تدارک شرکت در کنکور هستید، قرار می دهیم که امید است مورد استفاده شما عزیزان پ;رشین استار قرار گیرد. لذا برای درس خواندن مفید لطفا توصیه های کاربردی زیر را بکار گیرید:

- با خیالی آسوده استراحت کنید
اگر زمان بشما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید: باید امروز را هم درس می خواندم و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید.

- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید

در زمانهایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست.

- درس ها را در همان روز مرور کنید

زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود.

- مرحله به مرحله پیش بروید

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

- محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید
همیشه فراهم کردن محیط مناسب برای درس خواندن را در اولویت اول قرار دهید. به طور مثال اگر به سکوت احتیاج دارید، تمام سعی تان را برای ایجاد یک مکان دور از سر و صدا برای موفقیت در درس خواندن، به کار بگیرید.

- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید
کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند. این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید. پس به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است.

- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید
عموما اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید، مثلا در دفتر یادداشت خود بنویسید : ۲ تا ۴ بعد از ظهر درس خواندن.

- هدف داشته باشید
یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت. کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید.

- ناامیدی دشمن یادگیری است
افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده، آهسته و پیوسته پیش می روند.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 15:44 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام و عرض تبریک مجدد سال نو بالاخره برای ایرانی ها تا آخر فروردین هم عید هستش.

امروز یک نرم افزار بسیار عالی از یکی از دوستان محترم جناب آقای مهندس شیخی به دستم رسید که واقعا حیفم اومد که آن را برای استفاده شما نگذارم نرم افزار تقریبا به صورت فایل های فلش بوده و یک آزمایشگاه مجازی ساده است که در آن قطعات الکتریکی موجود بوده و می توان با آن مدارهایی را طراحی و شبیه سازی کرد. پیشنهاد می کنم که حتما آن را دانلود کنید به خصوص بچه های هنرستانی رشته برق و الکترونیک و همکاران مدرس در هنرستان ها. در اینجا دوباره از آقای شیخی به خاطر معرفی این نرم افزار تشکر می کنم. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کرده و با نظراتتون منو در بهتر کردن وبلاگ کمک کنید.

 دریافت نرم افزار Bright Spark


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش برق، آموزش الکترونیک، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ چهارشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 19:50 ] [ سید کمال سیفی ]
در این قسمت یک فایل هفت صفحه ای نحوه کار و ساختمان بلندگوها تشریح شده است. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت مقاله نحوه کار بلندگوها


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، مدارهای عملی الکترونیک
[ جمعه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 10:56 ] [ سید کمال سیفی ]

شرکت Fatek در سال 1992 توسط یک گروه از مهندسان تحقیق و توسعه   PLC  در کشور تایوان تشکیل شد که کیفیت بالا و قابلیت اطمینان آن باعث شده که محصولات این شرکت در تمام دنیا مورد استقبال قرار بگیرد.

سل اول plc های این شرکت سری fb است که بسیار خوب در کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفت و از تکنولوژی Application-specific integrated circuit  برای رسیدن به سرعت بسیار بالا بهره گرفت همچنین 8kb  حافظه داخلی و منبع تغذیه سوئیچینگ داخلی و ترمینال های قابل دسترس , قابلیت توسعه ماژول اصلی از مشخصات این سری بود که باعث شده این محصول کوچک توانایی انجام کارهای همتایان بزرگ خود را داشته باشد.

در حال حاضر سری  Fbs-PLC با قابلیت های بسیار بیشتر نسبت به سری قبلی در حال تولید می باشد.

کتاب آموزش PLC های FATEK   گردآوری و تنظیم از وحید کارگر مقدم

فصل اول : پیش نیاز، فصل دوم : مفاهیم PLC، فصل سوم : مفاهیم سخت افزار FATEK، فصل چهارم : مفاهیم نرم افزار و توابع برنامه نویسی، فصل پنجم : تمرینات

با تشکر از جنابآقای مهندس کارگر مقدم به جهت تهیه این جزوه

 دانلود کتاب آموزش PLC های FATEK

برگرفته از وبلاگ آموزشی PL30


موضوعات مرتبط: آموزش برق، آموزش الکترونیک، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی، جزوات درسی
[ سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 16:28 ] [ سید کمال سیفی ]

دانلود آخرین ورژن نرم افزار پی ال سی های لوگو LOGO! Soft Comfort V0.7 در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی

برگرفته از وبلاگ pl30

 دانلود نسخه ۳۲ بیتی

 دانلود نسخه ۶۴ بیتی


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ ] [ 20:56 ] [ سید کمال سیفی ]
R1 : 6 Ohm
R2 : 220 Ohm
R3 : nothing
R4 : 10 KOhm pontesiometer
C1 : 2200 uF / 25V
C2 : 470 uF / 16V
C3 : 470 nF / 63V
C4 : 100 nF
C5 : nothing
C6 : nothing
IC1 : TDA 2003

سپس نقشه زیر رو بر فیبر مسی سوار کنید.

برای این کار یه فیبر مسی ۶.۵ در ۴.۵ سانتیمتر کافیه.

پس از آماده کردن فیبر مسی قطعات را از طرف بدون مس فیبر وارد کنید. هویه را پس از داغ شدن در کنار پایه قطعات نگاه داشته و به آرامی سیم لحیم روغن دار را بر پایه قطعات آب کنید تا در جای خود محکم شوند. سپس زوائد پایه ها را به وسیله یک سیم چین کوتاه کنید.

مدار شما آماده است:

از آمپلی فایر خود لذت ببرید


موضوعات مرتبط: آموزش برق، آموزش الکترونیک، مدارهای عملی الکترونیک
[ جمعه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۰ ] [ 12:29 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام

برای من همیشه اول مهر مانند یک عید بوده و همیشه خودم را در این روز تازه می بینم و هرسال برای سال تحصیلی جدید برنامه ها و روشهای خاص کلاسداری و تدریس بهتر دروس را آماده می کنم خلاصه آغاز سال تحصیلی جدید را به تمام دانش آموزان تمام مقاطع تحصیلی، همه دانشجویان گرامی و همکاران ارجمند معلم و دبیر تبریک عرض می کنم.

به امید آینده ای روشن، پر از امید و سرفرازی ایران عزیزمان در کنار شما دوست عزیز


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ ] [ 6:44 ] [ سید کمال سیفی ]
پنلهای تصویری طرح فراز شرکت سیماران دارای سوئیچر داخلی بوده و در حالت معمول نیازی نیز به تغذیه نداشته و تغذیه مورد نیاز خود را از مانیتور واحدها تامین میکنند.
 
 
توجه:
  • دوربینهای تصویری مورد استفاده برای کارکرد مطلوب نیاز به ولتاژ متوسطی حدود 12 ولت دارند. به همین جهت اگر فاصله مانیتور با پنل نسبتا زیاد باشد یا از سیمهای نازک غیر استاندارد استفاده شده باشد، به علت نرسیدن ولتاژ کافی به دوربین، تصویر مطلوبی حاصل نخواهد شد. در این حالت از پنلهای بدون سوئیچر یا پنلهای طرح فوژان استفاده کنید.
  • پنلهای بدون سوئیچر فراز بر حسب سفارش تولید میشوند و سیم بندی آنها در این حالت مطابق سیم بندی پنلهای طرح فوژان میباشد.


سیم بندی پنلهای تصویری ویلائی
شرکت سیماران دارای مدلهای متعددی از پنلهای یک واحدی میباشد که در زیر به آنها اشاره میشود:
پنل تصویری مدل KW-403F
این پنل به صورت توکار نصب میشود.
پنل تصویری مدل KW-404F
این پنل به صورت روکار نصب میشود.
پنل تصویری مدل KW-D20
دوربین این پنل یه صورت سوزنی (مخفی) بوده و به صورت روکار نصب میشود.
پنل تصویری مدل VFH-D136
دوربین این پنل یه صورت سوزنی (مخفی) بوده و به صورت روکار نصب میشود.

+
سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر تک
با استفاده از سوئیچر تک کنار مانیتور میتوان از سیم کشی سیستم صوتی قبلی بدون هیچ تغییری استفاده کرد.
در این روش برای سیم کشی تنها به 4 بعلاوه تعداد واحدها، سیم مورد نیاز میباشد. اما برای تعداد بالای 4 واحد به جهت نویز روی تصویر این روش توصیه نمی شود.سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر مجتمع


 

در سیستمهای چند واحدی جهت جدا کردن زنگها و متصل کردن صدا و تصویر پنل به واحد مربوطه از سوئیچرها استفاده میشود. سوئیچرهای مجتمع برای تعداد واحدهای زوج از 2 الی 10 واحد طراحی و ساخته شده است.
 
سوئیچر مدل SFF721/8T (هشت واحدی)
برای تعداد واحدهای بالاتر میتوان سوئیچر 8 یا 10 واحدی را با انواع دیگر به شکل زیر سری نمود.
 
در شکل زیر نقشه سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان را برای یک مجتمع هشت واحدی مشاهده میکنید. نقشه بزرگتر و واضح تر را از این آدرس دریافت کنید.
 


سیم بندی پنل تصویری یک واحدی طرح فوژان


 

قبل از شروع به سیم بندی بهتر است با انواع اتصلات آشنا شوید:
 
اتصالات پنل:
1 : انتقال صدا، فرمان زنگ به مانیتور، فرمان درب بازکن به پنل
2 : اتصال منفی
3 : اتصال مثبت جهت تغذیه پنل
4 : سیگنال تصویر
+ و _ : تغذیه 12 ولتی مدار صوت
Call : سر مشترک شاسی
L1 و L2 : خروجی برای جهت باز کردن قفل
اتصالات مانیتور:
1 : انتقال صدا، فرمان زنگ به مانیتور، فرمان درب بازکن به پنل
2 : اتصال منفی
3 : اتصال مثبت جهت تغذیه پنل
4 : سیگنال تصویر
توضیح :
ترمینال شماره 1 دارای سه سطح ولتاژ میباشد:

  • فشردن شاسی زنگ آن را به Call (سیم مشترک شاسیهای زنگ) که با مقاومت کوچکی (470 اهم) به منفی متصل است، وصل میکند. این حالت برای مانیتور به معنای فرمان به صدا در آوردن صدای زنگ است.
  • در حالت مکالمه، ولتاژ این ترمینال حدود 9 تا 11 ولت میباشد.
  • فرمان باز کردن قفل به پنل، با بالابردن ولتاژ این ترمینال به بالای 12 ولت انجام میگیرد.
توجه:
  • به جای استفاده از ولتاژ 12 ولت مستقیم تغذیه SFF730، کافیست سیم + و 3 پنل را به یکدیگر متصل کنید تا تغذیه پنل از مانیتور تامین گردد. این کار به دلیل افت ولتاژ در مسیرهای طولانی و از بین رفتن شفافیت تصویر توصیه نمیشود.
  • برای جلوگیری از تاثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالای 50 متر بهتر است از سیم کواکسیال استفاده کنید. در این حالت مغزی سیم کواکسیال را به پایه 4 (در پنل و مانیتور) و شیلد آن را نیز به پایه 2 (در پنل و مانیتور) متصل کنید.


آشنائی با قوطی های توکار
برای نصب پنلهای صوتی و تصویری سیماران از قوطی های توکار استفاده میشود که 4 نوع مختلف دارد:

1- قوطی توکار تک ماجول صوتی
2- قوطی توکار تک ماجول تصویری (30 میلیمتر بلندتر از نوع صوتی)
3- قوطی توکار دو ماجول
4- قوطی توکار سه ماجول

این قوطیها را بر حسب نوع کار در ترکیبهای مختلفی از ۱ الی ۹ ماجول میتوان استفاده کرد:

برای اتصال دو یا سه قاب توکار از رابط قوطی توکار استفاده میشود که از سوراخ میانی آن برای عبور کابلها میتوان استفاده کرد.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مدارهای عملی الکترونیک
[ سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:15 ] [ سید کمال سیفی ]
سعی من بر این بوده که در وبلاگ بیشتر به خواسته های شما عمل کنم لذا در این قسمت یک فایل که شامل ۴۹ پروژه عملی الکترونیک (بیشتر ترانزیستوری) است وجود دارد و از تهیه کنندگان این فایل نهایت تشکر را دارم.

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت فایل پروژه ها


موضوعات مرتبط: آموزش الکترونیک، مدارهای عملی الکترونیک، جزوات درسی
[ یکشنبه دوم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 7:59 ] [ سید کمال سیفی ]

در صورت شکستن لامپ‌های کم‌مصرف بلافاصله اتاق را حداقل... برای مدت 15 دقیقه ترک کنید.

لامپ‌های کم‌مصرف محتوی جیوه هستند که شدیدا سمی و خطرناک است و در صورت
تنفس کردن آن می‌تواند موجب بروز میگرن، اختلال حواس، عدم تعادل و عوارض دیگر شود و در کسانی که آلرژی دارند می‌تواند موجب التهاب شدید پوستی شود.

همچنین برای جمع کردن شکسته‌ها نباید از جاروی برقی استفاده کرد، زیرا آلودگی را در خود نگه ‌داشته و به اتاق‌های دیگر منتقل می‌کند. بهتر است خرده ریزه‌ها را با جاروی معمولی توی پاکتی ریخته و درش را بسته و هرچه زود تر از خانه خارج کرد.

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۰ ] [ 7:28 ] [ سید کمال سیفی ]

اکثر افراد به دلیل عدم آگاهی از توان، کیفیت و نقش کلیدی منبع تغذیه در هنگام خرید و یا ارتقای سیستم خود همواره بودجه ی کمتری را صرف تهیه آن نسبت به سایر قطعات سخت افزاری می کنند، که این مسئله در دراز مدت موجب بروز مشکلات بسیاری برایشان می گردد. به همین دلیل این کتاب برایتان آماده شده که بصورت کامل به توضیح پاور یا منبع تغذیه و اجزای و کابل های آن می پردازد.

برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

 منبع تغذیه کامپیوتر

برگرفته از سایت www.iranmeet.com


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مدارهای عملی الکترونیک
[ جمعه هفدهم تیر ۱۳۹۰ ] [ 10:39 ] [ سید کمال سیفی ]

این کتاب یکی از کامل ترین کتب در رابطه با آموزش نرم افزار Eplan Electric می باشد . که کاملا بصورت تایپ شده به همراه تصاویر زیاد از محیط نرم افزار است  و شامل 112 صفحه است.

نرم افزار Eplan برنامه اي جامع و سريع و حرفه اي جهت طراحي و ايجاد نقشه هاي سيستم هاي كنترلي ، پنوماتيكي و ...  مي باشد. Eplan علاوه بر ترسيم نقشه هاي  شماتيك الكتريكي و پنوماتيكي قابليت ايجاد خودكار خروجي هاي زير را داراست كه باعث سرعت و دقت بيشتر در كار مي شود.

این کتاب توسط آقای مهندس محمد قاسمی تهیه شده و توسط سایت تکنو الکترو منتشر شده است که از هر دو نهایت تشکر را داریم.
برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

 آموزش نرم افزار EPLAN P8

برگرفته از سایت تکنو الکترو

 

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ ] [ 0:59 ] [ سید کمال سیفی ]
پس از چند وقتی که مدارهای عملی در وبلاگ ارائه نکرده بودم مطلع شدم سایت تکنو الکترو چند مدار بسیار قدرتمند و عالی منبع تغذیه که ساخت آنها بسیار به صرفه و از طرفی جریان قابل قبولی به شما می دهند برای شما آماده کرده است 

 من نیز آنها را در وبلاگ قرار می دهم و از تهیه کنندگان آن به خصوص مدیران تکنو الکترو نهایت تشکر را دارم.

مدارات منابع تغذیه که دانلود خواهید کرد :

- منبع تغذیه سوئیچینگ 3 آمپر 1.8 تا 32 ولت خروجی -- بسیار کم هزینه

- منبع تغذیه سوئیچینگ 4 آمپر با خروجی حفاظت شده 1.8 تا 32 ولت خروجی

- منبع تغذیه با جریان خروجی 5 آمپر ثابت - منبع جریان

- رگولاتور 4 آمپر قابل تنظیم

- شارژر 6 ولت با جریان محدود

 دریافت فایل مدارات منبع تغذیه

برگرفته از سایت تکنو الکترو


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، مدارهای عملی الکترونیک
[ سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ ] [ 0:49 ] [ سید کمال سیفی ]

باکتری‌ها برق تولید می‌کنند

تولید برق

محققان دانشگاه آرهوس در تحقیقات خود نشان دادند که باکتری هایی که زیر رسوبات اعماق دریاها زندگی می کنند الکترون هایی را آزاد می کنند که این جریان الکتریسیته برای تامین انرژی واکنش هایی که این باکتریها با باکتریهای تولیدکننده اکسیژن برقرار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از میکروارگانیسم ها نیز همانند حیوانات با سوزاندن غذای خود با اکسیژن، انرژی به دست می آورند.

باکتری هایی که در لایه های عمیق تر رسوبات زندگی می کنند غذای خود را به دیگر ترکیبات آلی و به سولفات هیدروژن تبدیل می کنند.الکترونهایی که در مدت این واکنش آزاد می شوند در مسیر رسوبات حرکت می کنند و به سفر خود تا رسیدن به سطوح ادامه می دهند و در آنجا سایر باکتریها برای تولید اکسیژن مورد نیاز سایر ارگانیسم ها از این جریان الکتریسیته استفاده می کنند. در این انتقال برق میان میکروارگانیسم ها، الکترونها می توانند حتی از یک سانتیمتر و یا 20 هزار برابر ابعاد یک باکتری هم فراتر رود.نتایج این کشف می تواند به بهبود تکنیکهای تولید برق توسط میکروارگانیسم ها و ایجاد سوخت های طبیعی کمک کند.

 

فضولات طیور

دست‌اندركاران انرژی در ایالت نوادا می‌گویند با استفاده از روش پاك و سازگار با محیط زیست، قصد دارند فضولات مرغ‌ها در این ایالت را برای روشن كردن خانه‌ها و اداره‌ها به كار برند. محققان شركت انرژی پاك (Green energy) می‌خواهند با تبدیل فضله پرندگان به متان و تولید گاز پاك به عنوان یك سوخت تجدیدپذیر الكتریسیته تولید كنند.
تولید برق

محققان شركت انرژی پاك برای حل این مشكل پیشنهاد كردند از متان استخراج شده و تفاله باقیمانده به عنوان كود استفاده شود. قرار است اولین نیروگاه كه از این سوخت استفاده می‌كند در ژوئن 2010 در كارولینای جنوبی شروع به كار كند. این نیروگاه شبیه به بسیاری از نمونه‌های مشابه در اروپاست و با 13 مرغداری بزرگ به منظور تهیه سوخت آلی قرارداد بسته است. این نیروگاه، برق تولیدی را به صنایع همگانی، كارخانه‌ها و شركت تعاونی‌های روستایی خواهد فروخت.محققان شركت انرژی پاك اولین گروهی نیستند كه تلاش كرده‌اند از فضولات طیور به عنوان منبع انرژی تجدیدپذیر استفاده كنند.Fibro watt دیگر شركتی است واقع در پنسیلوانیا كه 3 سایت در ایالت مینه‌سوتا دارد. عمدتا در كارولینای شمالی و دیگر مناطق آن با استفاده از متان استخراج شده از زباله‌های دفن شده الكتریسیته تولید می‌شود.

دی‌اكسید كربن منتشر شده ناشی از سوختن متان در فضا معادل مقداری است كه از سوختن زغال منتشر می‌شود. سوختن زغال‌سنگ باعث تولید و اضافه شدن دی‌اكسید كربن جدید به اتمسفر می‌شود. در حالی‌كه دی‌اكسید كربن ناشی از سوختن متان همانی است كه به صورت طبیعی و در اثر فساد فضولات حیوانی به جو اضافه می‌شود.

 

حركات بدن

گروهی از محققان دانشگاه پرینستون با كمك فناوری نانو موفق به تولید برق از حركات طبیعی بدن شدند.
تولید برق

فیلم‌های لاستیكی تولیدكننده توان كه توسط مهندسان دانشگاه پرینستون ساخته ‌شده ، می‌توانند حركات طبیعی بدن مانند تنفس و پیاده‌روی را برای توان دادن به تنظیم‌كننده‌های قلب، گوشی‌های موبایل و سایر افزاره‌های برقی به خدمت گیرند.

این ماده، كه از نانوروبان‌های سرامیكی جاسازی شده در داخل ورقه لاستیكی سیلكونه تشكیل شده‌است، هنگام خم شدن الكتریسیته تولید می‌كند و كارآیی زیادی در تبدیل انرژی مكانیكی به انرژی الكتریكی دارد.

كفش‌های ساخته‌ شده از این ماده روزی خواهند توانست انرژی پیاده‌روی و دویدن را برای تغذیه افزاره‌های الكتریكی قابل‌حمل جمع‌آوری كنند. این ورقه‌ها با قرار گرفتن بر روی شش‌ها خواهند توانست حركات تنفسی را به منبع تغذیه تنظیم‌كننده قلب تبدیل كنند و نیاز به جراحی برای تعویض باطری‌های تغذیه آنها را برطرف كنند.

گروه پرینستون اولین تیمی است كه با موفقیت سیلیكونه و نانوروبان‌های تیتانات زیركونات سرب (PZT) را تركیب كرده است. PZT یك سرامیك پیزوالكتریك است به این معنا كه با قرار گرفتن تحت فشار مكانیكی می‌تواند ولتاژ الكتریكی تولید كند. در بین تمام مواد پیزوالكتریك، PZT كارآترین می‌باشد و قادر است كه 80 درصد انرژی مكانیكی اعمال شده را به انرژی الكتریكی تبدیل كند.

فرایند ساخت این پژوهشگران با تولید نانوروبان‌های PZT شروع می‌شود. آنها در یك فرایند جداگانه این روبان‌ها را در داخل ورقه‌های شفافی از پلاستیك سیلكونه جاسازی كرده و چیزی به نام A«تراشه‌های پیزو-پلاستیكA» درست كردند. سیلیكونه كه در كاشت‌های زیبایی و افزاره‌های پزشكی استفاده می‌شود یك ماده زیست‌سازگار است.

 

نیروی باد

شاید به طور بالقوه بتوان نیاز جامعه جهانی به انرژی را به وسیله تبدیل انرژی باد به الكتریسیته با استفاده از توربین‌های بادی جبران كرد. با وجود این كه دریا از منابع انرژی باد فراوانی برخوردار است، اما توربین‌های بادی به دلیل نوسانات طبیعی در جهت و قدرت باد قادر به تولید برق مداوم و پایدار نیستند.
تولید برق

با توجه به تحقیقات انجام شده در دانشگاه Deloware و Stony Brook می‌توان برق خروجی از این منابع بادی دریایی را با انتخاب محل‌های درست كه از الگوهای آب و هوایی مناسب بهره‌ می‌برند و اتصال ژنراتورهای بادی به خطوط انتقال و تقسیم انرژی برق را پایدارتر و مداوم‌تر از قبل كرد.

اگر بتوانیم الكتریسیته تولید شده توسط باد را پایدارتر كنیم، سهم بادها در برآوردن نیازهای بشر به برق بیشتر می‌شود و منابع تولید برق بیشتری برای انسان به وجود می‌آید.

بررسی‌ها حاكی از آن است كه هنگام طراحی سیستم‌های انتقال قدرت براساس منابع تجدیدپذیر مانند باد باید فاكتورهای مهم هواشناسی كه شامل جریان‌های غالبا سیستم‌های پرفشار و كم‌فشار است در مقیاس قابل توجهی در نظر گرفته شود.

 

ستاره دریایی

گروهی از دانشمندان سوئدی با کشف یک پروتئین فلورسانت در ستاره دریایی موفق شدند از این جاندار ساکن اقیانوس ها انرژی الکتریکی تجدیدپذیر به دست آورند.ستاره های دریایی همواره در گروه جانورانی قرار داشتند که بیشترین ترس و وحشت را در میان انسان ها ایجاد می کنند. اکنون گروهی از محققان دانشگاه گوتبورگ و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد به کشف جدیدی دست یافته اند که می تواند این جانداران به یک منبع مهم انرژی تجدیدپذیر تبدیل کند.این دانشمندان موفق شدند امکان تولید انرژی برق از یک پروتئین فلورسانت سبز رنگ (GFP) حاضر در این ارگانیسم دریایی را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.
تولید برق

دانشمندان سوئدی یک پانل از جنس دی اکسید سیلیکون با دو الکترود آلومینیومی ایجاد کردند. این دو الکترود از طریق چند قطره از این پروتئین فلورسانت که مستقیم از بدن ستاره دریایی استخراج شده بود تفکیک شدند و هر یک از الکترودها به یک سیم متصل شد. سپس این پانل در معرض نور ماوراء بنفش گذاشته شد و راندمان جذب فوتونها از سوی پروتئین مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این آزمایش نشان داد که پروتئین فلورسانت ستاره دریایی شروع به انتشار الکترون و در نتیجه تولید برق کرد.به گفته این محققان در آینده و با تکامل این پانل ها ستاره دریایی می تواند به یک منبع عالی برای توسعه سیستم های تولید انرژی پاک تبدیل شود.

 

تولید برق ‌ارزان از ریل‌های قطار

صحبت از قطارهای فوق‌مدرن همواره از هیجان خاصی برخوردار است. نسل جدید قطارهای سرعتی جهان كه لوكوموتیوهای آنان نیز ساختار فوق آیرودینامیكی دارند نشان‌دهنده آن است كه در سراسر جهان به طراحی قطارهای مجهز به فناوری‌های پیشرفته توجه زیادی می‌شود.

تقریبا هر كسی كه در نزدیكی ریل‌های راه‌آهن زندگی می‌كند به شما خواهد گفت كه قطارهای تندرو كه اتفاقا شمار آنها به سرعت در حال افزایش است در حین حركت روی ریل جریان قابل توجهی از باد تولید می‌كنند.

تولید برق

شاید برای بسیاری از افراد این جریان هوا چیزی چندان عجیب و هیجان‌انگیزی نباشد اما برای طراحان صنعتی نظیركوان جینگ و الساندرو لئونتی نباید از كنار كوچك‌ترین تحولاتی كه می‌توان از آنها برای تولید انرژی استفاده كرد بی‌تفاوت عبور كرد. آنها برای این‌كه ایده‌شان را به واقعیت تبدیل كنند به فكر نصب دستگاهی روی ریل قطار افتاده‌اند كه همزمان با عبور قطار از روی ریل، جریان هوای تولید شده توربین موجود در این مجموعه را به گردش درآورده و در نتیجه الكتریسیته تولید كند.

این دستگاه كه تحت عنوان T-box شناخته می‌شود قابلیت نصب روی ریل راه‌آهن و خطوط ریلی مترو را نیز دارد و جدای از این دو مكان از پیش در نظر گرفته شده می‌توان از آن در سایر نقاطی كه همواره منابع مستعد تولید انرژی به هدر می‌روند استفاده كرد.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:7 ] [ سید کمال سیفی ]
امتحان پایانی درس نقشه کشی و نقشه خوانی دانشگاه آزاد مرکز پردیس ارائه شده با استاد ارباب میر در روز جمعه سی ام اردیبهشت 30/2/90 برگزار می شود.

دانشجویان عزیز جهت امتحان فقط در گروه های انتخابی خود شرکت کرده و امتحان دهند و در گروه های دیگر به هیچ وجه شرکت نکنند.

با تشکر      ارباب میرموضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 7:41 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت دوستان عزیز

بدين وسيله به اطلاع كليه داوطلبان متقاضي ثبت نام و شركت در آزمون دوره هاي كارداني پيوسته نظام جديد (آموزشكده هاي فني و حرفه اي و موسسات غيرانتفاعي و غيردولتي) سال1390مي رساند، كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور منحصراً به صورت اينترنتي از روز دوشنبه مورخ 19/2/90 آغاز و در روز يكشنبه 25/2/90 پايان مي پذيرد.
ضمناً اطلاعيه اين سازمان در خصوص شرايط و ضوابط و نحوه ثبت نام از داوطلبان علاوه بر اينكه از روز يكشنبه مورخ 4/2/90 بر روي سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org قرار مي گيرد ،همچنين در نشريه پيك سنجش روزهاي دوشنبه5/2/90 و 12/2/90 منتشر خواهد شد.
براساس برنامه زماني پيش بيني شده آزمون فوق در روز جمعه مورخ 7/5/90 برگزار خواهد شد

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 21:29 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام به هنرجویان عزیز سال سوم هنرستان فیضیه

امیدوارم عید به شما خوش گذشته باشه و سالی خوب و پر از موفقیت پیش روی شما باشه

هنرجویان عزیز با کلیک روی ادامه مطلب می توانید پاسخ کلیدی دروس ماشین DC و AC را  ملاحظه کنید که البته مهندس پانیذ پاسخ سوالات مدار را به بنده نداده اند که از این بابت بنده عذر خواهی می کنم.

برای دیدن پاسخ ها روی ادامه مطلب کلیک کنید.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 10:28 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام و تبریک سال نو خدمت هنرجویان عزیز سال دوم هنرستان فنی فیضیه

در این قسمت تکالیف نوروزی را قرار داده ام که می توانید آن را دریافت کرده و استفاده نمایید. نکته قابل توجه این است که هنرجویان کلاس A فقط باید به سوالات رسم فنی پاسخ داده اما هنرجویان کلاس B به تمامی سوالات مبانی برق و رسم فنی پاسخ دهند و هر دو کلاس بایستی تکالیف خود را روز 15 فروردین به بنده تحویل دهند.

برای راحتی استفاده هر دو درس رسم فنی و مبانی برق در یک فایل PDF در 9 صفحه و حدود 650 کیلو بایت گنجانده شده است. و در سه سرور جداگانه آپلود شده تا شما برای دریافت مشکلی نداشته باشید.

برای دریافت تکالیف روی یکی از لینک های زیر به دلخواه کلیک کنید.

دانلود از سرور اول

دانلود از سرور دوم

دانلود از سرور سوم


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:18 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام و تبریک سال نو خدمت هنرجویان عزیز رشته الکتروتکنیک هنرستان فیضیه ( بروبچ برقی )

در این قسمت تکالیف دانش آموزان عزیز برای عید نوروز قرار داده شده و جهت راحتی کار شما در سه سایت مختلف آپلود شده است تا برای دانلود مشکلی نداشته باشید لذا از هر کدام از لینک های موجود می توانید برای دانلود استفاده کنید.

هر سه درس AC و DC و مدارهای الکتریکی در یک فایل به صورت PDF گنجانده شده و شامل 60 سوال است و حجم بسیار کمی حدود 220 کیلو بایت دارد.

برای دانلود روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید. این فایل مخصوص هنرجویان سال سوم رشته برق است و تکالیف هنرجویان دوم به زودی روی وبلاگ قرار می گیرد.

دانلود از سرور اول

دانلود از سرور دوم

دانلود از سرور سوم


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ جمعه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:28 ] [ سید کمال سیفی ]

چند وقتی است که سایت 4Share مشکل پیدا کرده است و قسمت دانلود آن بسته شده است لذا برای آپلود فایل ها از سایت Rapid استفاده می کنم.

دوستان برای دانلود فایل از سایت رپید ابتدا لینک مطلب را در یک صفحه جداگانه باز کرده و سپس در صفحه ای که باز شد روی Slow Download کلیک می کنید پس از طی زمان کوتاهی روی لینک دانلود درهمان قسمت کلیک کنید و فایل مربوطه شروع به دانلود شدن می کند.

باز هم به خاطر دیر آپدیت شدن وبلاگ عذر می خواهم.

لینک های خراب را به اطلاع بنده برسانید.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه دوم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:7 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که می دانیم موتور های تکفاز از دو گروه سیم پیچی تشکیل شده اند که با هم 90 درجه اختلاف فاز دارند برای راه اندازی آنها ابتدا باید هر دو سیم پیچ در مدار قرار گیرد سپس بعد از رسیدن سرعت موتور به 75 درصد سرعت نامی سیم پیچ کمکی از مدار خارج شود. همچنین برای تغییر جهت گردش این موتور ها باید دو سر یکی از سیم پیچهای اصلی و یا راه انداز نسبت به هم عوض شود که در زیر مدارهای راه اندازی این موتور ها به همراه کلید های چپگرد راستگرد زبانه ای را ملاحظه خواهید کرد.

برای دریافت عکس روی لینک زیر کلیک کنید :

راه اندازی و چپگرد راستگرد موتور تکفاز با کلید زبانه ای


موضوعات مرتبط: آموزش برق، مدارهای عملی الکترونیک
[ جمعه بیست و دوم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 10:12 ] [ سید کمال سیفی ]

با خیلی از دانشجو ها هر ترم صحبت می کنم می گویند این ترم قصد دارم معدلم زیر 18 نشه . انصافا خیلی هم چند جلسه اول خوب جلو می روند ولی پایان ترم با معدل 14 قبول می شوند . توی این مطلب قصد دارم روش صحیح مطالعه را برای شما توضیح دهم تا شما نیز با معدل 18 به بالا دروس را پاس کنید . حالا هم شروع ترم است بهترین زمان است .

بارها شنيده ايم كه دانش آموز يا دانشجويي مي گويد :

(( ديگرحال و حوصله خواندن اين كتاب را ندارم ))يا ((آنقدر از اين كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نيست )) ويا (( هر چقدر ميخوانم مثل اينكه كمتر ياد مي گيريم )) و يا ((ده بار خواندم و تكرار كردم ولي بازهم ياد نگرفتم ))به راستي مشكل چيست ؟ آيا براي يادگيري درس واقعا" بايد 10 بار كتاب را خواند ؟ آيا بايد دروس خود را پشت سرهم مرور كرد؟ و آيا بايددهها بار درس راتكراركردتا يادگرفت ؟ مطمئنا" اگر چنين باشد ، مطالعه كاري سخت و طاقت فرسا است . اما واقعيت چيزي ديگر است . واقعيت آن است كه اين گروه از فراگيران ، روش صحيح مطالعه را نمي دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چيزي راجع به چگونه درس خواندن نمي آموزند . يادگيري و مطالعه ، رابطه اي تنگاتنگ و مستقيم با يكديگر دارند، تا جايي كه مي توان اين دو را لازم و ملزوم يكديگر دانست. براي اينكه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد قبل از هرچيز مطالعه اي فعال و پويا داشت .

شيوه صحيح مطالعه ،چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش ميدهد.

2- ميزان يادگيري را افزايش ميدهد .

3-مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي كند.

4- بخاطر سپاري اطلاعات را آسانتر مي سازد.

براي داشتن مطالعه اي فعال وپويانوشتن نكات مهم درحين خواندن ضروري است تابراي مرورمطالب،دوباره كتاب رانخوانده ودر زماني كوتاه ازروي يادداشتهاي خودمطالب رامرور كرد .

يادداشت برداري ، بخشي مهم و حساس از مطالعه است كه بايد به آن توجهي خاص داشت . چون موفقيت شما را تا حدودي زياد تضمين خواهد كرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت برداري يك علت مهم فراموشي است ..

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ شنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۹ ] [ 20:18 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت تمامی دانشجویان و دانش آموزان عزیز ایران اسلامی

همچنین خدمت تمام اساتید و معلمان گرامی

آغاز سال تحصیلی 90-89 بر شما مبارک باد.

به امید اعتلای روز افزون ایران عزیزمان و سربلندی و شادکامی آینده سازان میهن


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ جمعه دوم مهر ۱۳۸۹ ] [ 7:57 ] [ سید کمال سیفی ]

ولادت امام زمان (عج) بر همگان مبارک باد

به امید ظهور و چشم انتظار قدوم پر برکتش هستیم

مهدی جان بیا


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 9:49 ] [ سید کمال سیفی ]

سلام خدمت بازدید کنندگان گرامی و پوزش به خاطر آپدیت وبلاگ

در این قسمت آخرین مجله الکترونیکی که توسط سایت نام الکترونیک تهیه شده قرار دارد. در این مجله اطلاعات کاملی از یک نرم افزار برق صنعتی، HMI ، LOGO VER 6 ، مقدمه ای بر تریستورها و مطالب جالب دیگر گنجانده شده است که از دست اندرکاران آن تشکر می کنم و پیشنهاد می کنم دانلودش کنید. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

 دانلود مجله الکترونیکی


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 8:41 ] [ سید کمال سیفی ]

کتاب ۳۰ آزمون کارگاه برق (سیم پیچی و مدارفرمان) ویژه کاردانی به کارشناسی

مولف : مهندس حسن شادکام انور با همکاری کمال سیفی

همانطور که دوستان عزیز می دانند درس تکنولوژی کارگاه برق یکی از دروس مهم و حیاتی در کنکور کاردانی پیوسته و کاردانی به کارشناسی است و عزیزان می توانند با مطالعه این درس تست های آن را به راحتی حتی ۱۰۰ درصد هم بزنند.

لذا بنده و جناب آقای مهندس شادکام انور ( ایشان دست توانایی در تالیف کتب رشته برق و الکترونیک در مقاطع مختلف دارند ) تصمیم به تالیف کتابی با نام ۳۰ آزمون کارگاه برق ( سیم پیچی و مدارفرمان ) گرفتیم. که هم اکنون کتاب چاپ شده و در اختیار عموم علاقه مندان است.

در این کتاب ۳۰ آزمون مبحثی ۲۰ سوالی طراحی شده و در هر آزمون سعی شده تا مطالب آن بخش کاملا پوشش داده شود. اکثر سوالات تالیفی بوده و احتمال مطرح شدن در آزمون های بعدی وجود دارد. علاوه بر ۶۰۰ تست طراحی شده یک آزمون ضمیمه نیز با مبحث PLC در پایان کتاب آورده شده و شامل 15 تست PLC و سنسور است. ( چون در کنکور 88 از این مبحث سه سوال داده شده بود )

نکته حائز اهمیت و ویژگی عمده کتاب در پاسخ های کاملا تشریحی آن است و به جرات می توان گفت کتابی تا به امروز برای مبحث کارگاه برق تالیف نشده که این همه تست را با پاسخ های کاملا تشریحی در خود جای داده باشد. در پاسخ هر تست نکات تستی فراوان و در مواردی توضیح کاملی از درس کارگاه آورده شده است.

این کتاب قابل استفاده عزیزان کاردانی برای ورود به مقطع کارشناسی می باشد و هنرجویان هنرستانی نیز می توانند از آن استفاده کنند. به زودی نیز برای کنکور کاردانی به کارشناسی 89 سراسری کتاب درس کارگاه از همین مولفین چاپ خواهد شد.

برای مشاهده فهرست آزمون ها روی ادامه مطلب کلیک کنید.

برای تهیه کتاب نیز می توانید با شماره 88518820-021 تماس بگیرید.

 


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۸ ] [ 15:52 ] [ سید کمال سیفی ]

دهمین نمایشگاه صنعت برق ایران از هفتم تا دهم آبان ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران آماده پذیرایی عموم علاقه مندان است. ساعت بازدید ۹ صبح تا ۱۶ می باشد. پیشنهاد می کنم حتما به نمایشگاه برید و یک روز کامل وقت بزارید چون ارزش دیدن داره. دوربین یا گوشی دوربین دار هم همراهتون باشه تا از فناوری های جدید عکس بندازید.

          دهمین نمایشگاه صنعت برق ایران


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 19:59 ] [ سید کمال سیفی ]
[ یکشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۸۸ ] [ 19:14 ] [ سید کمال سیفی ]

پس از چند وقتی که نتونستم مدارهای الکترونیک رو به دوستان معرفی کنم در این قسمت مدار آیفون بی سیم رو براتون گذاشتم تا بتونید با داشتن گوشی های تلفن و ساخت مدار آن به کسانی که پشت در منزل هستند پاسخ دهید یا درب منزل رو باز کنید و ...

مدار از سایت کویر الکترونیک برداشت شده و از طراحان و دست اندرکاران این سایت تشکر می کنم برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

 آیفون بی سیم


موضوعات مرتبط: آموزش الکترونیک، مدارهای عملی الکترونیک
[ پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۸۸ ] [ 8:29 ] [ سید کمال سیفی ]

مدار و قطعه ای که می خواهم امروز معرفی کنم هم اکنون من در آمپلی فایر دست ساز خودم از اون استفاده می کنم و به راحتی سیستم صدای شما رو به کنترل دیجیتال تبدیل می کنه.

همانطور که می دونید ولوم های کنترل صدا یا همان پتانسیومتر ها هم ارزان هستند هم دارای معایب بی شمار. اولا دقیق نیستند ، سریع دچار گرد و خاک شده و بدون استفاده می شوند تقریبا قدیمی شده اند و در سیستم های جدید کمتر استفاده می شوند و ممکن است روی کیفیت صدای خروجی تاثیر گذارند و باید در یک مدار پری قبل از خود آمپلی فایر استفاده شوند و .....

آی سی PT2253A یک آی سی کنترل صدا است که می تونید مدار کامل اونو در دیتا شیت ملاحظه کنید که به راحتی می تونه با دو تا شستی کوچک UP و DOWN صدا رو کنترل کنه. همچنین در مدار یک تقویت کننده کوچک وجود داره که LM358N است و مقداری صدای خروجی رو تقویت نیز می کنه. مدار به راحتی روی بردهای آماده در کمتر از یک ساعت نصب میشه و می تونید از اون استفاده کنید. با هر آمپلی فایری هم جواب میده و با ولتاژ 6 تا 12 ولت کار می کنه که بهتره رگوله باشه.

برای دانلود دیتا شیت آی سی PT2253A روی لینک زیر کلیک کنید و نظر هم بدین.....

  دیتا شیت PT2253A


موضوعات مرتبط: مدارهای عملی الکترونیک
[ جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 17:21 ] [ سید کمال سیفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ مطالب آموزشی پایه رشته برق و الکترونیک و همچنین مطالب تخصصی این رشته ها و نیز آموزش عمومی کامپیوتر وجود دارد. در این وبلاگ کتب آموزشی تخصصی برق و الکترونیک، نرم افزار های تخصصی، آموزش نرم افزار های تخصصی و ... موجود است و آنها را می توانید دریافت کنید.
امکانات وب