آموزش برق ، الکترونیک و کامپیوتر
مطالب آموزش برق قدرت (شبکه های انتقال و توزیع) ، الکترونیک مقدماتی و کامپیوتر 

با سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که می دانید سنسور وسیله ای است که یک کمیت فیزیکی را به کمیت های الکتریکی مانند ولتاژ و جریان تبدیل می کند. در این بین سنسورهای حرارتی کاربرد بسیار زیادی در صنایع و کارخانجات مختلف دارند لذا در این بخش یک جروه کامل در مورد سنسورهای حرارتی برای دوستان عزیر قرار داده ام که امیدوارم مفید واقع شود و باز هم مثل همیشه بنده را از نظرات خود بی دریغ نفرمایید تا وبلاگ روز به روز بهتر شود.

 دریافت جزوه آموزشی سنسورهای حرارتی

 


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار
[ پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 11:27 ] [ سید کمال سیفی ]
عطر رمضان می آید

عطر نسیم رحمت خدا 

عطر آشنای ربنا بر سر سفره های افطار،

زمزمه زلال دعا هنگام سحر 

و نجواهای (الغوث) شبهای قدر.....


                   پشاپیش حلول ماه مبارک رمضان بر جمیع مسلمین تبریک باد


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC
[ پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 20:13 ] [ سید کمال سیفی ]

وصیتـی زیبـا و مانـدگار از آلبـرت انیشتیـن

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


روزی فرا خواهد رسید که جسم من آنجا زیر ملحفه سفید پاکیزه ای که از چهار طرفش زیر تشک تخت بیمارستان رفته است، قرار می گیرد و آدم هایی که سخت مشغول زنده ها و مرده ها هستند از کنارم می گذرند.

آن لحظه فرا خواهد رسید که دکتر بگوید مغز من از کار افتاده است و به هزار علت دانسته و ندانسته زندگیم به پایان رسیده است.

در چنین روزی، تلاش نکنید به شکل مصنوعی و با استفاده از دستگاه، زندگیم را به من برگردانید و این را بستر مرگ من ندانید. بگذارید آن را بستر زندگی بنامم. بگذارید جسمم به دیگران کمک کند که به حیات خود ادامه دهند.

چشمهایم را به انسانی بدهید که هرگز طلوع آفتاب، چهره یک نوزاد و شکوه عشق را در چشم های یک زن ندیده است.

قلبم را به کسی هدیه بدهید که از قلب جز خاطره ی دردهایی پیاپی و آزار دهنده چیزی به یاد ندارد.

خونم را به نوجوانی بدهید که او را از تصادف ماشین بیرون کشیده اند و کمکش کنید تا زنده بماند تا نوه هایش را ببیند.

کلیه هایم را به کسی بدهید که زندگیش به ماشینی بستگی دارد که هر هفته خون او را تصفیه می کند.

استخوان هایم، عضلاتم، تک تک سلول هایم و اعصابم را بردارید و راهی پیدا کنید که آنها را به پاهای یک کودک فلج پیوند بزنید.

هر گوشه از مغز مرا بکاوید، سلول هایم را اگر لازم شد، بردارید و بگذارید به رشد خود ادامه دهند تا به کمک آنها پسرک لالی بتواند با صدای دو رگه فریاد بزند و دخترک ناشنوایی زمزمه باران را روی شیشه اتاقش بشنود.

آنچه را که از من باقی می ماند بسوزانید و خاکسترم را به دست باد بسپارید، تا گلها بشکفند.

اگر قرار است چیزی از وجود مرا دفن کنید بگذارید خطاهایم، ضعفهایم و تعصباتم نسبت به همنوعانم دفن شوند.

گناهانم را به شیطان و روحم را به خدا بسپارید و اگر گاهی دوست داشتید یادم کنید.

عمل خیری انجام دهید، یا به کسی که نیازمند شماست، کلام محبت آمیزی بگویید.

اگر آنچه را که گفتم برایم انجام دهید، همیشه زنده خواهم ماند ...


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 10:33 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت دوستان عزیز و عرض تبریک اعیاد ماه مبارک رجب به ویژه تولد حضرت علی (ع)

این نرم افزار به صورت مولتی مدیا بوده و توسط جناب آقای مهندس رئیسی پور از همکاران استان بوشهر تهیه شده است که همینجا از این دوست عزیز تشکر کرده و زحمتشان را ارج می نهیم. این نرم افزار به نحوی تهیه شده که دانش آموز می تواند پس از مطالعه خود را به راحتی بسنجد و نمره نیز دریافت کند سوالات نیز بسیار خوب طراحی شده و تقریبا قسمت بسیار زیادی از سرفصل رشته برق صنعتی را در برمی گیرد. برای دریافت این نرم افزار روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت نرم افزار آزمونگر برق صنعتی


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، نرم افزار، دانلود نرم افزار های تخصصی، جزوات درسی، نمونه سوال امتحان نهایی
[ دوشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 6:12 ] [ سید کمال سیفی ]

با توجه به اینکه بنده بیشتر فایل ها را در سایت 4share آپلود می کنم شما دوستان گرامی برای دانلود این فایل ها که جزوات ، کتب تخصصی و نرم افزار ها است باید در این سایت عضو شوید که البته عضویت در این سایت کاملا رایگان است سپس بعد از عضویت می توانید فایل مورد نظر را دانلود کنید. در ضمن اگر دوستان عزیز سایت خوب و رایگانی در زمینه آپلود می شناسند لطفا معرفی کنند.

با تشکر فراوان


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC
[ جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 8:45 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که می دانید تمامی موتورهای القایی در لحظه راه اندازی جریانی حدود ۵ تا ۷ برابر جریان نامی از شبکه دریافت می کنند و البته که باید این جریان زیاد که در موتورهای پرقدرت بسیار بالا و قابل توجه است کنترل شود از کارهای ساده در این زمینه استفاده از مدار ستاره و مثلث است اما موتور مورد استفاده باید قابلیت مثلث شدن را داشته باشد و مشکلات خاص خود را دارد. اما امروزه به جای استفاده از مقاومت های راه انداز و مدار ستاره مثلث و اتوترانس راه اندازی و غیره از وسیله ای به نام سافت استارتر یا راه انداز نرم استفاده می کنند که مزایای بسیار عالی دارد.

 این مقاله را یکی از دانشجویان عزیز آقای منصور عزیزیان فرد برای من ارسال کرده اند که از ایشان نهایت تشکر را دارم. برای دریافت این مقاله که حدود ۵۰ صفحه است و توضیحات بسیار خوبی در مورد سافت استارتر دارد روی لینک زیر کلیک کنید.

 دریافت جزوه Soft Starter


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش برق، مقالات علمی، PLC، مدارهای عملی الکترونیک، اخبار فن آوری
[ جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 8:35 ] [ سید کمال سیفی ]
با اعلام مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی زمان ثبت نام اینترنتی این آزمون یعنی کاردانی پیوسته سال تحصیلی 91 برای بچه های هنرستانی و کاردانشی از روز 10 اردیبهشت می باشد.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 15:45 ] [ سید کمال سیفی ]

 مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، جزئیات تاریخ و نحوه ثبت نام داوطلبان آزمون دوره های کاردانی پیوسته نظام جدید در آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی سال 91 را اعلام کرد.


دکتر حسین توکلی  افزود: کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون دوره های کاردانی پیوسته نظام جدید آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی می توانند از 18 اردیبهشت ۱۳۹۱ با ورود به سایت سازمان سنجش به صورت اینترنتی ثبت نام کنند.
 
وی افزود: ثبت نام برای شرکت در آزمون کاردانی پیوسته فنی حرفه ای تا روز 25 اردیبهشت ماه سال 91 ادامه خواهد داشت.
 
توکلی اظهار داشت: دارا بودن‌ گواهینامه‌ پایان‌ تحصیلات‌ دوره متوسطه‌ نظام‌ جدید در یکی‌ از رشته‌های شاخه‌های‌ فنی ‌و حرفه‌ای ‌و کاردانش و یا احراز شرایط فارغ‌التحصیلی در یکی‌ از رشته‌های مذکور تا پایان‌ شهریور سال 91 و یا دیپلم فنی ‌و حرفه‌ای دوره‌ چهار ساله‌ نظام ‌قدیم از جمله شرایط شرکت متقاضیان است.
 
وی اضافه کرد: شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام برای این گروه از داوطلبان از روز یکشنبه 10 اردیبهشت ماه بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار می گیرد. همچنین داوطلبان می توانند از طریق نشریه پیک سنجش در روزهای 11 و 18 اردیبهشت از جزئیات آزمون مطلع شوند.
 
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: کارت آزمون از روزهای 30 مرداد تا 2 شهریور از طریق سایت سازمان سنجش توزیع می شود و آزمون دوره های کاردانی پیوسته نظام جدید در آموزشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی سال 90 روز جمعه 3 شهریور 91 در صبح و بعد از ظهر برگزار می شود.

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ سه شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 19:56 ] [ سید کمال سیفی ]
بهتـرین راهـکارهای کاربـردی برای مـطالـعه


آمارها نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید. از آنجا که مغز انسان به منظور ساخت پروتئین و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.


در این ایمیل چند نکته در رابطه با مطالعه مفید را پیش روی شما دوستانی که فصل امتحانات را در پیش دارید و یا اینکه در تدارک شرکت در کنکور هستید، قرار می دهیم که امید است مورد استفاده شما عزیزان پ;رشین استار قرار گیرد. لذا برای درس خواندن مفید لطفا توصیه های کاربردی زیر را بکار گیرید:

- با خیالی آسوده استراحت کنید
اگر زمان بشما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید: باید امروز را هم درس می خواندم و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید.

- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید

در زمانهایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست.

- درس ها را در همان روز مرور کنید

زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود.

- مرحله به مرحله پیش بروید

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

- محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید
همیشه فراهم کردن محیط مناسب برای درس خواندن را در اولویت اول قرار دهید. به طور مثال اگر به سکوت احتیاج دارید، تمام سعی تان را برای ایجاد یک مکان دور از سر و صدا برای موفقیت در درس خواندن، به کار بگیرید.

- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید
کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند. این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید. پس به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است.

- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید
عموما اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید، مثلا در دفتر یادداشت خود بنویسید : ۲ تا ۴ بعد از ظهر درس خواندن.

- هدف داشته باشید
یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت. کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید.

- ناامیدی دشمن یادگیری است
افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده، آهسته و پیوسته پیش می روند.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 15:44 ] [ سید کمال سیفی ]

سال نو مبارک

با سلام خدمت تمامی هنرجویان رشته برق امیدورام سال ۹۱ سالی پر از خیر و برکت برای شما و خانوده محترمتان باشد و موفقیت هایتان در این سال روز افزون باشد. در ادامه تکالیف نوروزی برای هنرجویان سال دوم و سوم قرار داده شده است که در دو سرور جداگانه آپلود شده تا در دانلود مشکلی نداشته باشید و یکی را به دلخواه انتخاب کنید. در هرفایل نحوه پاسخگویی به این سوالات توضیح داده شده است که با آن حتما توجه کنید.

تکلیف هنرجویان سال دوم

دانلود از سرور اول

دانلود از سرور دوم

تکلیف نوروزی سال سومی ها

دانلود از سرور اول

دانلود از سرور دوم


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، AVR، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC
[ سه شنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 19:44 ] [ سید کمال سیفی ]

شرکت Fatek در سال 1992 توسط یک گروه از مهندسان تحقیق و توسعه   PLC  در کشور تایوان تشکیل شد که کیفیت بالا و قابلیت اطمینان آن باعث شده که محصولات این شرکت در تمام دنیا مورد استقبال قرار بگیرد.

سل اول plc های این شرکت سری fb است که بسیار خوب در کارخانه ها مورد استفاده قرار گرفت و از تکنولوژی Application-specific integrated circuit  برای رسیدن به سرعت بسیار بالا بهره گرفت همچنین 8kb  حافظه داخلی و منبع تغذیه سوئیچینگ داخلی و ترمینال های قابل دسترس , قابلیت توسعه ماژول اصلی از مشخصات این سری بود که باعث شده این محصول کوچک توانایی انجام کارهای همتایان بزرگ خود را داشته باشد.

در حال حاضر سری  Fbs-PLC با قابلیت های بسیار بیشتر نسبت به سری قبلی در حال تولید می باشد.

کتاب آموزش PLC های FATEK   گردآوری و تنظیم از وحید کارگر مقدم

فصل اول : پیش نیاز، فصل دوم : مفاهیم PLC، فصل سوم : مفاهیم سخت افزار FATEK، فصل چهارم : مفاهیم نرم افزار و توابع برنامه نویسی، فصل پنجم : تمرینات

با تشکر از جنابآقای مهندس کارگر مقدم به جهت تهیه این جزوه

 دانلود کتاب آموزش PLC های FATEK

برگرفته از وبلاگ آموزشی PL30


موضوعات مرتبط: آموزش برق، آموزش الکترونیک، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی، جزوات درسی
[ سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 16:28 ] [ سید کمال سیفی ]

LOGO TD (text display)

دستگاهی است که برای نمایش,RUN و STOP کردن و انجام برخی تنظیمات در برنامه های آپلود شده در لوگو استفاده می شه . این وسیله توسط یک کابل به سخت افزار لوگو متصل شده که باعث می شود کاربرد از فاصله دورتر به برخی تنظیمات سخت افزار لوگو دسترسی، وتوانایی کنترل آنرا داشته باشد.

TD قابل نصب روی در تابلو است و اپراتور می تواند به راحتی وارد تنظیمات نمایشگر لوگو شده و حتی TEXT های از قبل تنظیم شده را ببیند . لازم به ذکر است به دلیل حفاظت از برنامه نوشته شده , وارد شدن به محیط برنامه نویسی از طریق TD امکان پذیر نبوده و الزاما این عمل توسط خود ماژول انجام می گیرد.

این ماژول با ولتاژ 12/24  AC,DC یا 12  DC تغذیه شده که بدون پلاریته است .

حداکثر طول کابل ارتباطی 5/2 متر و در صورت استفاده از کابل واسط حداکثر طول 10 متر می باشد . معمولا TD را بر روی در تابلویی قرار می گیرد که LOGO داخلش است و برای همین نیاز به کابل بلند نیست .

علاوه بر کلید های موجود در سخت افزار لوگو چهار کلید دیگر تحت عنوان ( F1, . . . , F4 ) نیز بر روی LOGO ! TD موجود است . F1 , F2 , F3 , F4 : از این کلید ها  همانند کلید های چهار جهته می توان به عنوان یک ورودی دیجیتال استفاده کرد

البته می توان این ماژول را با پی ال سی های سری S7200 نیز استفاده کرد چون اکثر HMI های بازار با این سری سازگار نیست و از سال 2008 زیمنس سری 1200 که پیشرفته سری 200 می باشد را به بازار ارائه کرده است.


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، نرم افزار
[ سه شنبه یازدهم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 16:20 ] [ سید کمال سیفی ]

دانلود آخرین ورژن نرم افزار پی ال سی های لوگو LOGO! Soft Comfort V0.7 در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی

برگرفته از وبلاگ pl30

 دانلود نسخه ۳۲ بیتی

 دانلود نسخه ۶۴ بیتی


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰ ] [ 20:56 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام

برای من همیشه اول مهر مانند یک عید بوده و همیشه خودم را در این روز تازه می بینم و هرسال برای سال تحصیلی جدید برنامه ها و روشهای خاص کلاسداری و تدریس بهتر دروس را آماده می کنم خلاصه آغاز سال تحصیلی جدید را به تمام دانش آموزان تمام مقاطع تحصیلی، همه دانشجویان گرامی و همکاران ارجمند معلم و دبیر تبریک عرض می کنم.

به امید آینده ای روشن، پر از امید و سرفرازی ایران عزیزمان در کنار شما دوست عزیز


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، جزوات کارشناسی ارشد، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک
[ پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ ] [ 6:44 ] [ سید کمال سیفی ]

در صورت شکستن لامپ‌های کم‌مصرف بلافاصله اتاق را حداقل... برای مدت 15 دقیقه ترک کنید.

لامپ‌های کم‌مصرف محتوی جیوه هستند که شدیدا سمی و خطرناک است و در صورت
تنفس کردن آن می‌تواند موجب بروز میگرن، اختلال حواس، عدم تعادل و عوارض دیگر شود و در کسانی که آلرژی دارند می‌تواند موجب التهاب شدید پوستی شود.

همچنین برای جمع کردن شکسته‌ها نباید از جاروی برقی استفاده کرد، زیرا آلودگی را در خود نگه ‌داشته و به اتاق‌های دیگر منتقل می‌کند. بهتر است خرده ریزه‌ها را با جاروی معمولی توی پاکتی ریخته و درش را بسته و هرچه زود تر از خانه خارج کرد.

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۰ ] [ 7:28 ] [ سید کمال سیفی ]

این کتاب یکی از کامل ترین کتب در رابطه با آموزش نرم افزار Eplan Electric می باشد . که کاملا بصورت تایپ شده به همراه تصاویر زیاد از محیط نرم افزار است  و شامل 112 صفحه است.

نرم افزار Eplan برنامه اي جامع و سريع و حرفه اي جهت طراحي و ايجاد نقشه هاي سيستم هاي كنترلي ، پنوماتيكي و ...  مي باشد. Eplan علاوه بر ترسيم نقشه هاي  شماتيك الكتريكي و پنوماتيكي قابليت ايجاد خودكار خروجي هاي زير را داراست كه باعث سرعت و دقت بيشتر در كار مي شود.

این کتاب توسط آقای مهندس محمد قاسمی تهیه شده و توسط سایت تکنو الکترو منتشر شده است که از هر دو نهایت تشکر را داریم.
برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

 آموزش نرم افزار EPLAN P8

برگرفته از سایت تکنو الکترو

 

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ ] [ 0:59 ] [ سید کمال سیفی ]

باکتری‌ها برق تولید می‌کنند

تولید برق

محققان دانشگاه آرهوس در تحقیقات خود نشان دادند که باکتری هایی که زیر رسوبات اعماق دریاها زندگی می کنند الکترون هایی را آزاد می کنند که این جریان الکتریسیته برای تامین انرژی واکنش هایی که این باکتریها با باکتریهای تولیدکننده اکسیژن برقرار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از میکروارگانیسم ها نیز همانند حیوانات با سوزاندن غذای خود با اکسیژن، انرژی به دست می آورند.

باکتری هایی که در لایه های عمیق تر رسوبات زندگی می کنند غذای خود را به دیگر ترکیبات آلی و به سولفات هیدروژن تبدیل می کنند.الکترونهایی که در مدت این واکنش آزاد می شوند در مسیر رسوبات حرکت می کنند و به سفر خود تا رسیدن به سطوح ادامه می دهند و در آنجا سایر باکتریها برای تولید اکسیژن مورد نیاز سایر ارگانیسم ها از این جریان الکتریسیته استفاده می کنند. در این انتقال برق میان میکروارگانیسم ها، الکترونها می توانند حتی از یک سانتیمتر و یا 20 هزار برابر ابعاد یک باکتری هم فراتر رود.نتایج این کشف می تواند به بهبود تکنیکهای تولید برق توسط میکروارگانیسم ها و ایجاد سوخت های طبیعی کمک کند.

 

فضولات طیور

دست‌اندركاران انرژی در ایالت نوادا می‌گویند با استفاده از روش پاك و سازگار با محیط زیست، قصد دارند فضولات مرغ‌ها در این ایالت را برای روشن كردن خانه‌ها و اداره‌ها به كار برند. محققان شركت انرژی پاك (Green energy) می‌خواهند با تبدیل فضله پرندگان به متان و تولید گاز پاك به عنوان یك سوخت تجدیدپذیر الكتریسیته تولید كنند.
تولید برق

محققان شركت انرژی پاك برای حل این مشكل پیشنهاد كردند از متان استخراج شده و تفاله باقیمانده به عنوان كود استفاده شود. قرار است اولین نیروگاه كه از این سوخت استفاده می‌كند در ژوئن 2010 در كارولینای جنوبی شروع به كار كند. این نیروگاه شبیه به بسیاری از نمونه‌های مشابه در اروپاست و با 13 مرغداری بزرگ به منظور تهیه سوخت آلی قرارداد بسته است. این نیروگاه، برق تولیدی را به صنایع همگانی، كارخانه‌ها و شركت تعاونی‌های روستایی خواهد فروخت.محققان شركت انرژی پاك اولین گروهی نیستند كه تلاش كرده‌اند از فضولات طیور به عنوان منبع انرژی تجدیدپذیر استفاده كنند.Fibro watt دیگر شركتی است واقع در پنسیلوانیا كه 3 سایت در ایالت مینه‌سوتا دارد. عمدتا در كارولینای شمالی و دیگر مناطق آن با استفاده از متان استخراج شده از زباله‌های دفن شده الكتریسیته تولید می‌شود.

دی‌اكسید كربن منتشر شده ناشی از سوختن متان در فضا معادل مقداری است كه از سوختن زغال منتشر می‌شود. سوختن زغال‌سنگ باعث تولید و اضافه شدن دی‌اكسید كربن جدید به اتمسفر می‌شود. در حالی‌كه دی‌اكسید كربن ناشی از سوختن متان همانی است كه به صورت طبیعی و در اثر فساد فضولات حیوانی به جو اضافه می‌شود.

 

حركات بدن

گروهی از محققان دانشگاه پرینستون با كمك فناوری نانو موفق به تولید برق از حركات طبیعی بدن شدند.
تولید برق

فیلم‌های لاستیكی تولیدكننده توان كه توسط مهندسان دانشگاه پرینستون ساخته ‌شده ، می‌توانند حركات طبیعی بدن مانند تنفس و پیاده‌روی را برای توان دادن به تنظیم‌كننده‌های قلب، گوشی‌های موبایل و سایر افزاره‌های برقی به خدمت گیرند.

این ماده، كه از نانوروبان‌های سرامیكی جاسازی شده در داخل ورقه لاستیكی سیلكونه تشكیل شده‌است، هنگام خم شدن الكتریسیته تولید می‌كند و كارآیی زیادی در تبدیل انرژی مكانیكی به انرژی الكتریكی دارد.

كفش‌های ساخته‌ شده از این ماده روزی خواهند توانست انرژی پیاده‌روی و دویدن را برای تغذیه افزاره‌های الكتریكی قابل‌حمل جمع‌آوری كنند. این ورقه‌ها با قرار گرفتن بر روی شش‌ها خواهند توانست حركات تنفسی را به منبع تغذیه تنظیم‌كننده قلب تبدیل كنند و نیاز به جراحی برای تعویض باطری‌های تغذیه آنها را برطرف كنند.

گروه پرینستون اولین تیمی است كه با موفقیت سیلیكونه و نانوروبان‌های تیتانات زیركونات سرب (PZT) را تركیب كرده است. PZT یك سرامیك پیزوالكتریك است به این معنا كه با قرار گرفتن تحت فشار مكانیكی می‌تواند ولتاژ الكتریكی تولید كند. در بین تمام مواد پیزوالكتریك، PZT كارآترین می‌باشد و قادر است كه 80 درصد انرژی مكانیكی اعمال شده را به انرژی الكتریكی تبدیل كند.

فرایند ساخت این پژوهشگران با تولید نانوروبان‌های PZT شروع می‌شود. آنها در یك فرایند جداگانه این روبان‌ها را در داخل ورقه‌های شفافی از پلاستیك سیلكونه جاسازی كرده و چیزی به نام A«تراشه‌های پیزو-پلاستیكA» درست كردند. سیلیكونه كه در كاشت‌های زیبایی و افزاره‌های پزشكی استفاده می‌شود یك ماده زیست‌سازگار است.

 

نیروی باد

شاید به طور بالقوه بتوان نیاز جامعه جهانی به انرژی را به وسیله تبدیل انرژی باد به الكتریسیته با استفاده از توربین‌های بادی جبران كرد. با وجود این كه دریا از منابع انرژی باد فراوانی برخوردار است، اما توربین‌های بادی به دلیل نوسانات طبیعی در جهت و قدرت باد قادر به تولید برق مداوم و پایدار نیستند.
تولید برق

با توجه به تحقیقات انجام شده در دانشگاه Deloware و Stony Brook می‌توان برق خروجی از این منابع بادی دریایی را با انتخاب محل‌های درست كه از الگوهای آب و هوایی مناسب بهره‌ می‌برند و اتصال ژنراتورهای بادی به خطوط انتقال و تقسیم انرژی برق را پایدارتر و مداوم‌تر از قبل كرد.

اگر بتوانیم الكتریسیته تولید شده توسط باد را پایدارتر كنیم، سهم بادها در برآوردن نیازهای بشر به برق بیشتر می‌شود و منابع تولید برق بیشتری برای انسان به وجود می‌آید.

بررسی‌ها حاكی از آن است كه هنگام طراحی سیستم‌های انتقال قدرت براساس منابع تجدیدپذیر مانند باد باید فاكتورهای مهم هواشناسی كه شامل جریان‌های غالبا سیستم‌های پرفشار و كم‌فشار است در مقیاس قابل توجهی در نظر گرفته شود.

 

ستاره دریایی

گروهی از دانشمندان سوئدی با کشف یک پروتئین فلورسانت در ستاره دریایی موفق شدند از این جاندار ساکن اقیانوس ها انرژی الکتریکی تجدیدپذیر به دست آورند.ستاره های دریایی همواره در گروه جانورانی قرار داشتند که بیشترین ترس و وحشت را در میان انسان ها ایجاد می کنند. اکنون گروهی از محققان دانشگاه گوتبورگ و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد به کشف جدیدی دست یافته اند که می تواند این جانداران به یک منبع مهم انرژی تجدیدپذیر تبدیل کند.این دانشمندان موفق شدند امکان تولید انرژی برق از یک پروتئین فلورسانت سبز رنگ (GFP) حاضر در این ارگانیسم دریایی را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.
تولید برق

دانشمندان سوئدی یک پانل از جنس دی اکسید سیلیکون با دو الکترود آلومینیومی ایجاد کردند. این دو الکترود از طریق چند قطره از این پروتئین فلورسانت که مستقیم از بدن ستاره دریایی استخراج شده بود تفکیک شدند و هر یک از الکترودها به یک سیم متصل شد. سپس این پانل در معرض نور ماوراء بنفش گذاشته شد و راندمان جذب فوتونها از سوی پروتئین مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این آزمایش نشان داد که پروتئین فلورسانت ستاره دریایی شروع به انتشار الکترون و در نتیجه تولید برق کرد.به گفته این محققان در آینده و با تکامل این پانل ها ستاره دریایی می تواند به یک منبع عالی برای توسعه سیستم های تولید انرژی پاک تبدیل شود.

 

تولید برق ‌ارزان از ریل‌های قطار

صحبت از قطارهای فوق‌مدرن همواره از هیجان خاصی برخوردار است. نسل جدید قطارهای سرعتی جهان كه لوكوموتیوهای آنان نیز ساختار فوق آیرودینامیكی دارند نشان‌دهنده آن است كه در سراسر جهان به طراحی قطارهای مجهز به فناوری‌های پیشرفته توجه زیادی می‌شود.

تقریبا هر كسی كه در نزدیكی ریل‌های راه‌آهن زندگی می‌كند به شما خواهد گفت كه قطارهای تندرو كه اتفاقا شمار آنها به سرعت در حال افزایش است در حین حركت روی ریل جریان قابل توجهی از باد تولید می‌كنند.

تولید برق

شاید برای بسیاری از افراد این جریان هوا چیزی چندان عجیب و هیجان‌انگیزی نباشد اما برای طراحان صنعتی نظیركوان جینگ و الساندرو لئونتی نباید از كنار كوچك‌ترین تحولاتی كه می‌توان از آنها برای تولید انرژی استفاده كرد بی‌تفاوت عبور كرد. آنها برای این‌كه ایده‌شان را به واقعیت تبدیل كنند به فكر نصب دستگاهی روی ریل قطار افتاده‌اند كه همزمان با عبور قطار از روی ریل، جریان هوای تولید شده توربین موجود در این مجموعه را به گردش درآورده و در نتیجه الكتریسیته تولید كند.

این دستگاه كه تحت عنوان T-box شناخته می‌شود قابلیت نصب روی ریل راه‌آهن و خطوط ریلی مترو را نیز دارد و جدای از این دو مكان از پیش در نظر گرفته شده می‌توان از آن در سایر نقاطی كه همواره منابع مستعد تولید انرژی به هدر می‌روند استفاده كرد.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:7 ] [ سید کمال سیفی ]
امتحان پایانی درس نقشه کشی و نقشه خوانی دانشگاه آزاد مرکز پردیس ارائه شده با استاد ارباب میر در روز جمعه سی ام اردیبهشت 30/2/90 برگزار می شود.

دانشجویان عزیز جهت امتحان فقط در گروه های انتخابی خود شرکت کرده و امتحان دهند و در گروه های دیگر به هیچ وجه شرکت نکنند.

با تشکر      ارباب میرموضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 7:41 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت دوستان عزیز

بدين وسيله به اطلاع كليه داوطلبان متقاضي ثبت نام و شركت در آزمون دوره هاي كارداني پيوسته نظام جديد (آموزشكده هاي فني و حرفه اي و موسسات غيرانتفاعي و غيردولتي) سال1390مي رساند، كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور منحصراً به صورت اينترنتي از روز دوشنبه مورخ 19/2/90 آغاز و در روز يكشنبه 25/2/90 پايان مي پذيرد.
ضمناً اطلاعيه اين سازمان در خصوص شرايط و ضوابط و نحوه ثبت نام از داوطلبان علاوه بر اينكه از روز يكشنبه مورخ 4/2/90 بر روي سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org قرار مي گيرد ،همچنين در نشريه پيك سنجش روزهاي دوشنبه5/2/90 و 12/2/90 منتشر خواهد شد.
براساس برنامه زماني پيش بيني شده آزمون فوق در روز جمعه مورخ 7/5/90 برگزار خواهد شد

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 21:29 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام به هنرجویان عزیز سال سوم هنرستان فیضیه

امیدوارم عید به شما خوش گذشته باشه و سالی خوب و پر از موفقیت پیش روی شما باشه

هنرجویان عزیز با کلیک روی ادامه مطلب می توانید پاسخ کلیدی دروس ماشین DC و AC را  ملاحظه کنید که البته مهندس پانیذ پاسخ سوالات مدار را به بنده نداده اند که از این بابت بنده عذر خواهی می کنم.

برای دیدن پاسخ ها روی ادامه مطلب کلیک کنید.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
ادامه مطلب
[ پنجشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۰ ] [ 10:28 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام و تبریک سال نو خدمت هنرجویان عزیز سال دوم هنرستان فنی فیضیه

در این قسمت تکالیف نوروزی را قرار داده ام که می توانید آن را دریافت کرده و استفاده نمایید. نکته قابل توجه این است که هنرجویان کلاس A فقط باید به سوالات رسم فنی پاسخ داده اما هنرجویان کلاس B به تمامی سوالات مبانی برق و رسم فنی پاسخ دهند و هر دو کلاس بایستی تکالیف خود را روز 15 فروردین به بنده تحویل دهند.

برای راحتی استفاده هر دو درس رسم فنی و مبانی برق در یک فایل PDF در 9 صفحه و حدود 650 کیلو بایت گنجانده شده است. و در سه سرور جداگانه آپلود شده تا شما برای دریافت مشکلی نداشته باشید.

برای دریافت تکالیف روی یکی از لینک های زیر به دلخواه کلیک کنید.

دانلود از سرور اول

دانلود از سرور دوم

دانلود از سرور سوم


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:18 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام و تبریک سال نو خدمت هنرجویان عزیز رشته الکتروتکنیک هنرستان فیضیه ( بروبچ برقی )

در این قسمت تکالیف دانش آموزان عزیز برای عید نوروز قرار داده شده و جهت راحتی کار شما در سه سایت مختلف آپلود شده است تا برای دانلود مشکلی نداشته باشید لذا از هر کدام از لینک های موجود می توانید برای دانلود استفاده کنید.

هر سه درس AC و DC و مدارهای الکتریکی در یک فایل به صورت PDF گنجانده شده و شامل 60 سوال است و حجم بسیار کمی حدود 220 کیلو بایت دارد.

برای دانلود روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید. این فایل مخصوص هنرجویان سال سوم رشته برق است و تکالیف هنرجویان دوم به زودی روی وبلاگ قرار می گیرد.

دانلود از سرور اول

دانلود از سرور دوم

دانلود از سرور سوم


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ جمعه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:28 ] [ سید کمال سیفی ]

یکی از بهترین و جامع ترین وبلاگ هایی که در زمینه PLC فعالیت می کند وبلاگ آقای سید کاشانی است. که بنده چند روز پیش یک جزوه بسیار عالی در مورد آموزش مقدماتی PLC در وبلاگ ایشان دیدم که این جزوه بسیار عالی بوده و بنده نظیر آن را در هیچ سایتی ندیدم و برای تهیه این جزوه از ایشان و تمامی دست اندرکاران آن نهایت تشکر را دارم. من نیز بد ندیدم تا این جزوه را در وبلاگ قرار دهم تا دوستان عزیز بازدید کننده از آن استفاده کنند. برای دریافت جزوه روی لینک دریافت زیر کلیک کنید.

برگرفته از وبلاگ آموزشی پی ال سی www.pl30.blogfa.com

دانلود جزوه


موضوعات مرتبط: آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، جزوات درسی، جزوات تستی کنکور
[ دوشنبه دوم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:20 ] [ سید کمال سیفی ]

چند وقتی است که سایت 4Share مشکل پیدا کرده است و قسمت دانلود آن بسته شده است لذا برای آپلود فایل ها از سایت Rapid استفاده می کنم.

دوستان برای دانلود فایل از سایت رپید ابتدا لینک مطلب را در یک صفحه جداگانه باز کرده و سپس در صفحه ای که باز شد روی Slow Download کلیک می کنید پس از طی زمان کوتاهی روی لینک دانلود درهمان قسمت کلیک کنید و فایل مربوطه شروع به دانلود شدن می کند.

باز هم به خاطر دیر آپدیت شدن وبلاگ عذر می خواهم.

لینک های خراب را به اطلاع بنده برسانید.


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه دوم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:7 ] [ سید کمال سیفی ]

با خیلی از دانشجو ها هر ترم صحبت می کنم می گویند این ترم قصد دارم معدلم زیر 18 نشه . انصافا خیلی هم چند جلسه اول خوب جلو می روند ولی پایان ترم با معدل 14 قبول می شوند . توی این مطلب قصد دارم روش صحیح مطالعه را برای شما توضیح دهم تا شما نیز با معدل 18 به بالا دروس را پاس کنید . حالا هم شروع ترم است بهترین زمان است .

بارها شنيده ايم كه دانش آموز يا دانشجويي مي گويد :

(( ديگرحال و حوصله خواندن اين كتاب را ندارم ))يا ((آنقدر از اين كتاب خسته شده ام كه قابل گفتن نيست )) ويا (( هر چقدر ميخوانم مثل اينكه كمتر ياد مي گيريم )) و يا ((ده بار خواندم و تكرار كردم ولي بازهم ياد نگرفتم ))به راستي مشكل چيست ؟ آيا براي يادگيري درس واقعا" بايد 10 بار كتاب را خواند ؟ آيا بايد دروس خود را پشت سرهم مرور كرد؟ و آيا بايددهها بار درس راتكراركردتا يادگرفت ؟ مطمئنا" اگر چنين باشد ، مطالعه كاري سخت و طاقت فرسا است . اما واقعيت چيزي ديگر است . واقعيت آن است كه اين گروه از فراگيران ، روش صحيح مطالعه را نمي دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چيزي راجع به چگونه درس خواندن نمي آموزند . يادگيري و مطالعه ، رابطه اي تنگاتنگ و مستقيم با يكديگر دارند، تا جايي كه مي توان اين دو را لازم و ملزوم يكديگر دانست. براي اينكه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد قبل از هرچيز مطالعه اي فعال و پويا داشت .

شيوه صحيح مطالعه ،چهار مزيت عمده زير را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را كاهش ميدهد.

2- ميزان يادگيري را افزايش ميدهد .

3-مدت نگهداري مطالب در حافظه را طولاني تر مي كند.

4- بخاطر سپاري اطلاعات را آسانتر مي سازد.

براي داشتن مطالعه اي فعال وپويانوشتن نكات مهم درحين خواندن ضروري است تابراي مرورمطالب،دوباره كتاب رانخوانده ودر زماني كوتاه ازروي يادداشتهاي خودمطالب رامرور كرد .

يادداشت برداري ، بخشي مهم و حساس از مطالعه است كه بايد به آن توجهي خاص داشت . چون موفقيت شما را تا حدودي زياد تضمين خواهد كرد و مدت زمان لازم براي يادگيري را كاهش خواهد داد. خواندن بدون يادداشت برداري يك علت مهم فراموشي است ..

موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ شنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۹ ] [ 20:18 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت تمامی دانشجویان و دانش آموزان عزیز ایران اسلامی

همچنین خدمت تمام اساتید و معلمان گرامی

آغاز سال تحصیلی 90-89 بر شما مبارک باد.

به امید اعتلای روز افزون ایران عزیزمان و سربلندی و شادکامی آینده سازان میهن


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ جمعه دوم مهر ۱۳۸۹ ] [ 7:57 ] [ سید کمال سیفی ]

ولادت امام زمان (عج) بر همگان مبارک باد

به امید ظهور و چشم انتظار قدوم پر برکتش هستیم

مهدی جان بیا


موضوعات مرتبط: شبکه های انتقال و توزیع، آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، سخنان امام علی (ع)
[ دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۹ ] [ 9:49 ] [ سید کمال سیفی ]
با سلام چند وقت پیش در یک کلاس آموزش لوگو شرکت کردم که مهندس ایزدی از بچه های شرکت میهن مامطیر به ما آموزش می داد و ایشان از یک فایل فلش برای آموزش استفاده می کردند که بنده این فایل را امروز برای شما دوستان قرار داده ام. این آموزش به صورت مقدماتی بوده و به درد معلمان عزیزی یا اساتیدی که می خواهند لوگو تدریس کنند می خوره. برای باز کردن فایل باید نرم افزار win rar  را داشته باشید در پایان از شرکت میهن مامطیر و آقای مهندس ایزدی نهایت تشکر را دارم. برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، PLC، نرم افزار، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، جزوات درسی
[ پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ ] [ 17:18 ] [ سید کمال سیفی ]

سلام خدمت بازدید کنندگان گرامی و پوزش به خاطر آپدیت وبلاگ

در این قسمت آخرین مجله الکترونیکی که توسط سایت نام الکترونیک تهیه شده قرار دارد. در این مجله اطلاعات کاملی از یک نرم افزار برق صنعتی، HMI ، LOGO VER 6 ، مقدمه ای بر تریستورها و مطالب جالب دیگر گنجانده شده است که از دست اندرکاران آن تشکر می کنم و پیشنهاد می کنم دانلودش کنید. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

 دانلود مجله الکترونیکی


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ جمعه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 8:41 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام خدمت دوستان عزیز

همیشه بیشترین خواسته دوستان عزیز آموزش هایی در مورد PLC از بنده است. لذا در این قسمت یک جزوه 30 صفحه ای بسیار عالی و کم حجم درباره مینی PLC شرکت زیمنس براتون گذاشتم. از دیر به دیر آپدیت شدن وبلاگ هم عذر می خواهم چون سرم خیلی شلوغه. امیدورام از این جزوه نهایت استفاده را ببرید. جزوه توسط شرکت نیکو پرداز تهیه شده که از دست اندرکاران تشکر می کنم. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

 دانلود جزوه آموزش LOGO


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، جزوات درسی
[ جمعه نهم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 9:9 ] [ سید کمال سیفی ]

کتاب ۳۰ آزمون کارگاه برق (سیم پیچی و مدارفرمان) ویژه کاردانی به کارشناسی

مولف : مهندس حسن شادکام انور با همکاری کمال سیفی

همانطور که دوستان عزیز می دانند درس تکنولوژی کارگاه برق یکی از دروس مهم و حیاتی در کنکور کاردانی پیوسته و کاردانی به کارشناسی است و عزیزان می توانند با مطالعه این درس تست های آن را به راحتی حتی ۱۰۰ درصد هم بزنند.

لذا بنده و جناب آقای مهندس شادکام انور ( ایشان دست توانایی در تالیف کتب رشته برق و الکترونیک در مقاطع مختلف دارند ) تصمیم به تالیف کتابی با نام ۳۰ آزمون کارگاه برق ( سیم پیچی و مدارفرمان ) گرفتیم. که هم اکنون کتاب چاپ شده و در اختیار عموم علاقه مندان است.

در این کتاب ۳۰ آزمون مبحثی ۲۰ سوالی طراحی شده و در هر آزمون سعی شده تا مطالب آن بخش کاملا پوشش داده شود. اکثر سوالات تالیفی بوده و احتمال مطرح شدن در آزمون های بعدی وجود دارد. علاوه بر ۶۰۰ تست طراحی شده یک آزمون ضمیمه نیز با مبحث PLC در پایان کتاب آورده شده و شامل 15 تست PLC و سنسور است. ( چون در کنکور 88 از این مبحث سه سوال داده شده بود )

نکته حائز اهمیت و ویژگی عمده کتاب در پاسخ های کاملا تشریحی آن است و به جرات می توان گفت کتابی تا به امروز برای مبحث کارگاه برق تالیف نشده که این همه تست را با پاسخ های کاملا تشریحی در خود جای داده باشد. در پاسخ هر تست نکات تستی فراوان و در مواردی توضیح کاملی از درس کارگاه آورده شده است.

این کتاب قابل استفاده عزیزان کاردانی برای ورود به مقطع کارشناسی می باشد و هنرجویان هنرستانی نیز می توانند از آن استفاده کنند. به زودی نیز برای کنکور کاردانی به کارشناسی 89 سراسری کتاب درس کارگاه از همین مولفین چاپ خواهد شد.

برای مشاهده فهرست آزمون ها روی ادامه مطلب کلیک کنید.

برای تهیه کتاب نیز می توانید با شماره 88518820-021 تماس بگیرید.

 


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۸ ] [ 15:52 ] [ سید کمال سیفی ]

دهمین نمایشگاه صنعت برق ایران از هفتم تا دهم آبان ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران آماده پذیرایی عموم علاقه مندان است. ساعت بازدید ۹ صبح تا ۱۶ می باشد. پیشنهاد می کنم حتما به نمایشگاه برید و یک روز کامل وقت بزارید چون ارزش دیدن داره. دوربین یا گوشی دوربین دار هم همراهتون باشه تا از فناوری های جدید عکس بندازید.

          دهمین نمایشگاه صنعت برق ایران


موضوعات مرتبط: آموزش کامپیوتر، آموزش برق، آموزش الکترونیک، مقالات علمی، PLC، نرم افزار، مدارهای عملی الکترونیک، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک، دانلود نرم افزار های تخصصی
[ جمعه هشتم آبان ۱۳۸۸ ] [ 19:59 ] [ سید کمال سیفی ]
[ یکشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۸۸ ] [ 19:14 ] [ سید کمال سیفی ]

اسم این قسمت رو خودم انتخاب کردم. دوستان عزیز پس از دانلود این کتاب حق را به بنده می دهند.

شرکت مولر از شرکت های بزرگ ساخت ادوات برقی در دنیاست. این شرکت انواع کنتاکتور ، کلیدهای دستی و صنعتی ، مینی پی ال سی ، فیوز و رله های کامپکت و ... تولید می کند. من نیز از علاقه مندان به پی ال سی (مینی با نام Easy) این شرکت هستم و میشه گفت با ورژن قدیمی آن با پی ال سی ها آشنا شدم. سایت مولر نیز از سایت های کامل بوده و اطلاعات مفیدی را در این سایت میشه به دست آورد.

کتاب حدوداً ۶۰۰ صفحه ای نیز در این سایت موجود است و به زبان های مختلف می باشد. که به نظر من انگلیسی از همه قابل فهم تره. من خودم وقتی دانلود کردم بسیار مفید بود و مطالبی مانند سویچینگ،  کنترل موتور ، انواع کلید های گردان ، سیم کشی مینی پی ال سی مولر ، فیوزها ، کنتاکتورها ، رله ها ، مدارهای راه اندازی موتورها با کلید ها و کنتاکتورها ،جداول و استانداردها در آن موجود است. فقط حدود ۱۰ مگا بایته و بهتره با نرم افزار های دانلود اونو دانلود کنید تا حوصلتون سر نره.

لطفا در مورد مطالب سایت نظر هم بدین. برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

 دانلود کتاب برق صنعتی پیشرفته شرکت مولر


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، جزوات درسی
[ چهارشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۸ ] [ 19:29 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که میدانید اکثر سایت ها هم اکنون جزواتی را از اموزش مینی پی ال سی لوگو زیمنس دارند که هر کدام را می توان در یک زمینه برتر دانست. بعضی تمام توابع را آموزش داده اند و بعضی فقط به توضیح سخت افزار پرداخته اند ولی این جزوه ۱۰ صفحه ای به طور خلاصه توابع و آیتم های پر کاربرد را توضیح داده و مداراتی نیز رسم شده است که در سطح هنرستان می باشد.

زحمت تهیه جزوه به عهده آقای مهدی کهربایی بوده و با نهایت دقت نوشته شده است که از ایشان تشکر می کنم.

برای دریافت این جزوه روی لینک زیر کلیک کنید.

  جزوه مختصر آموزش توابع پی ال سی لوگو زیمنس


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC
[ یکشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۸ ] [ 12:12 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که قول داده بودم جلد دوم کتاب PLC S7 رو براتون گذاشتم تا دانلود کنید.

لطفا منو از نظرات سازنده خودتون که به ارتقا وبلاگ کمک می کنه بی اطلاع نگذارید. برای دریافت روی لینک زیر کلیک کنید.

 دریافت جلد دوم PLC S7


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ چهارشنبه دهم تیر ۱۳۸۸ ] [ 16:36 ] [ سید کمال سیفی ]

بعضی از دوستان عزیز و محترم در قسمت نظرات فرموده بودند کاری که بنده در مورد کتاب PLC S7 زیمنس مربوط به شرکت صابکو انجام داده ام و آن را در اختیار همگان قرار داده ام دزدی است.

اولا چون کتاب به صورت الکترونیکی (PDF) توسط خود شرکت گردآوری شده بنابراین صابکو این احتمال را میداده تا کسی مانند بنده آن را در اختیار همگان قرار دهد دوم اینکه چون بنده می دانم که دوستان عزیز دانشجو و هنرجویان عزیز با چه مسائل مالی روبرو هستند و قیمت کتاب بسیار سرسام آور شده است این کار را کرده ام. همچنین سایت وزین ir-micro نیز این کتب را برای دانلود قرار داده است. خود بنده نیز دوره پی ال سی را در شرکت صابکو گذرانده ام و همچنین از این شرکت خرید داشته ام و با مسئولین شرکت آشنایی دارم.

لذا با توجه مسائل بیان شده به زودی قسمت دوم این کتاب را نیز برای دوستان عزیز می گذارم. با نظرات خود من را در ارتقای این وبلاگ کمک کنید.  


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC
[ شنبه سی ام خرداد ۱۳۸۸ ] [ 9:2 ] [ سید کمال سیفی ]

نظر به اینکه همیشه دوستان عزیز از بنده آموزش هایی از PLC ها خواسته اند در این قسمت آموزش پی ال سی S7 زیمنس رو براتون گذاشتم. این کتاب توسط شرکت محترم صابکو طراحی و تالیف شده و توسط سایت ir-micro  منتشر شده است. از اونجایی که بسیار کامل بوده و نیاز تمامی دوستان رو برطرف می کنه من نیز این کتاب رو براتون گذاشتم تا استفاده کنید. قیمت این کتاب که دو جلد است در بازار حدود 8 تا 10 هزار تومان است. خلاصه از تمامی دست اندرکاران تهیه این کتاب تشکر می کنم. برای دانلود جلد اول روی لینک زیر کلیک کنید. نظر هم یادتون نره. جلد دوم به زودی ..........

 دریافت جلد اول PLC S7


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC، معرفی نرم افزار های تخصصی برق و الکترونیک
[ دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸ ] [ 14:20 ] [ سید کمال سیفی ]

از آنجا که دوستان عزیز همیشه از من خواسته اند تا آموزش های پی ال سی رو در وبلاگ قرار بدهم لذا در این قسمت جزوه ای عالی براتون گذاشتم تا دانلود کنید. این جزوه فارسی کاربردهایی از مینی پی ال سی شرکت زیمنس را آموزش میدهد و ۹۴ صفحه است. بنده خود این جزوه را از سایت ir-micro دانلود کرده ام و از تهیه کنندگان آن نهایت تشکر را دارم. شما هم در صورت دانلود از آن بسیار استفاده خواهید کرد. برای بهتر شدن مطالب وبلاگ نظر هم بدهید. و برای دریافت این جزوه روی لینک زیر کلیک کنید.

 دریافت جزوه آموزشی کاربردهای لوگو


موضوعات مرتبط: آموزش برق، PLC
[ چهارشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 14:39 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که می دانید شرکتهای بسیاری در دنیا اقدام به ساخت و تولید انواع پی ال سی کرده اند که در ایران نیز شرکت کنترونیک چند نوع پی ال سی تولید می کند ولی تولیدات این شرکت به خوبی در بازار ایران جا نیفتاده است. در این قسمت در کاتالوگی کم حجم مینی پی ال سی این شرکت را معرفی می کنم که می تونید اونو دانلود کنید و با بقیه مینی کنترلر های بازار مقایسه کنید. برای دانلود کاتالوگ مینی پی ال سی کنترونیک روی لینک زیر کلیک کنید. 

 کاتالوگ مینی PLC شرکت کنترونیک 


موضوعات مرتبط: PLC
[ سه شنبه بیستم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 18:44 ] [ سید کمال سیفی ]

پس از چند سال بالاخره وزارت آموزش و پرورش در اقدامی خوب و به جا مبحث رله های هوشمند را در کتاب های درسی رشته برق گنجاند تا هنرجویان این رشته با آن آشنا شده و برای مقاطع بالاتر آماده شوند. این مبحث که در انتهای کتاب کارگاه برق صنعتی سال سوم هنرستان رشته برق قرار داده شده از امسال (۸۷-۸۸) اجرای آزمایشی آن شروع می شود و هزینه خرید مینی پی ال سی ها نیز به هنرستان ها داده شده است. امید که از این به بعد با ایجاد یک فناوری جدید در کشورهای پیشرفته آن فناوری و طرق استفاده از آن به سرعت در کتابهای درسی ایران عزیزمان گنجانده شود تا از آنها عقب نیفتیم.

این قسمت از کتاب دارای متنی روان بوده و با مثال های فراوان شیوه کار را با مینی پی ال سی زیمنس را آموزش داده است. برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

 مبحث رله های هوشمند کتاب هنرستان


موضوعات مرتبط: PLC
[ شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ ] [ 18:48 ] [ سید کمال سیفی ]

همانطور که قبلا قول داده بودم قسمت سوم و چهارم آموزش پی ال سی S7 رو براتون در این پست گذاشتم تا دانلود و استفاده کنید. البته کسانی که قسمت اول و دوم رو دانلود کردند به گویایی این آموزش اذعان دارند. البته انگلیسی هست ولی با شکل های فراوان مطلب رو براحتی می تونید بفهمید. جدیدا مطالبم رو در سایتی آپلود می کنم که بسیار خوبه ولی محدودیت داره و فقط برای 90 روز میشه دانلودش کرد. اگه یک سایت خوب برای آپلود میشناسید به من معرفی کنید چون مطالب بسیار زیادی دارم ولی نمی دونم در چه سایتی باید اونها رو آپلود کنم تا همیشگی باشند. لطفا برای ارتقای مطالب وبلاگ نظر هم بدین !!!!!

برای دانلود روی لینکهای زیر کلیک کنید :

قسمت سوم آموزش PLC S7 

قسمت چهارم آموزش PLC S7


موضوعات مرتبط: PLC
[ جمعه چهارم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 15:27 ] [ سید کمال سیفی ]

با سلام. دوستان عزیزم بیشتر در قسمت نظرات مربوط به مطالب وبلاگ خواسته بودند تا بیشتر مطالب در مورد PLC ها باشد که به خواسته آنها احترام می گذارم و بهترین آموزشی که تا به حال درباره S7 زیمنس دیدم رو در اختیارتون قرار می دهم.

این آموزش به صورت انگلیسی است و در چهار بخش تنظیم شده است. در هر قسمت از آموزش شکل های فراروان و پروژه های عملی نشان داده شده و یادگیری را بسیار آسان می کند. امیدورام بتوانید از این آموزش نهایت بهره راببرید.

برای دانلود دو قسمت اول روی لینک های زیر کلیک کنید. قسمت های بعدی رو هم به زودی می توانید دانلود کنید نظر هم بدین تا مطالب وبلاگ بهتر بشود.

 آموزش جامع PLCS7 قسمت اول

 آموزش جامع PLCS7 قسمت دوم


موضوعات مرتبط: PLC
[ پنجشنبه سوم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 6:55 ] [ سید کمال سیفی ]

این آموزش پی ال سی در بیشتر سایت های اینترنت هست و بهتره برای شروع یادگیری از خود کاتالوگ های شرکت های سازنده PLC استفاده کنید من هم برای شروع این آموزش روی تو وبلاگ گذاشتم.

بهتره بدونید لوگو یک کنترلر کوچک یا همون PLC کوچک است که ساخت شرکت زیمنس می باشد. فرمت این جزوه PDF هست و میشه گفت همان کاتالوگ شرکت زیمنس است و زبان آن انگلیسی می باشد.

 دانلود کاتالوگ LOGO ساخت زیمنس

 


موضوعات مرتبط: PLC
[ جمعه چهاردهم دی ۱۳۸۶ ] [ 9:21 ] [ سید کمال سیفی ]
در این بخش مقاله ای کوتاه درباره پی ال سی های شرکت زیمنس گذاشته ام که برای دریافت آن می توانید روی دانلود مقاله کلیک کنید.

دانلود مقاله


موضوعات مرتبط: PLC
[ جمعه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۶ ] [ 9:41 ] [ سید کمال سیفی ]
خانواده S7

S7-200

يک micro PLC ارزان قيمت است.-

مي تواند براي مقاصد ساده تا نسبتا پيچيده کنترلي بکار رود.

نصب ، برنامه نويسي و کار با آن ساده است.

به صورت Compact عرضه مي شود و I/O هاي آن On Board است.

انواع مختلف دارد و در برخي از انواع آن مي توان مدول اضافي نيز در کنار CPU قرار داد.

برنامه نويسي آ« با نرم افزار Step7-micro/win انجام مي شود

S7-300

يک mini PLC است.

مدولار است.

مدولهاي آن تنوع زياد دارد.

به سهولت قابل توسعه است.

برنامه نويسي آن با Step 7 صورت مي گيرد.

S7-300F

براي سيستمهايي که نياز به ايمني زياد دارند يا اصطلاحاً Fail-Safe هستند طراحي شده است.

پايه آن S7-300 مي باشد

در انتهاي کد CPU حرف معرف اين است.

S7-300C

شبيه S7-300 است با اين تفاوت که CPU همراه با مدول ديگري مانند ورودي / خروجي بصورت Compact عرضه شده است.

در انتهاي کد CPU حرف C معرف اين است.

S7-400

حوزه عملکرد وسيع دارد.

مدولار است

حجم زيادي از سيگنال ها را مي تواند پوشش دهد.

به راحتي قابل توسعه است.

در مقايسه با S7-300 سرعت پردازش بالاتر ، حافظه بيشتر و امکانات وسيعتري دارد.

برنامه نويسي آن با Step7 انجام مي شود.

S7-400H

پايه آن همان S7-400 است ولي در حايي که High Availability مورد نياز است به کار مي رود.

فرآيندي که اگر متوقف شود منجر به خسارت زياد مي شود. مثلا محصول گران قيمتي از بين مي رود.

جايي که هزينه راه اندازي مجدد از سيستم پس از رفع عيب بالاست.

جايي که بهره برداري از فرآيند بدون مانيتورينگ و با حداقل پرسنل تعميراتي انجام مي شود

به اين سيستم Redundant نيز گفته مي شود و در آن دو عدد CPU به عنوان جايگزين آماده قرار مي گيرند. در صورت بروز خطا روي يکي از CPU ها يا مدولهاي مربوط به آ« ، سيستم بطور خودکار در زمان بسيار کوتاهي به CPU ديگر سوئيچ مي شود. در طول مدت سوئيچ شدن خروجيها ثابت مي مانند تا مشکلي در فرآيند پيش نيايد. پس از عمليات سوئيچ مي توان مدول معيوب را تعويض يا رفع عيب کرد.

براي برنامه ريزي و پيکر بندي اين سيستم علاوه بر STEP 7 بايد از پکيج H-System نيز نصب گردد.

S7-400FH

پايه آن S7-400 است

توانايي هاي S7-400H را دارا مي باشد.

توانايي هاي F-System را نيز دارد يعني براي کاربرد هايي که درجه ايمني بالا نياز دارند نيز مناسب است.


موضوعات مرتبط: PLC
[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ 22:55 ] [ سید کمال سیفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ مطالب آموزشی پایه رشته برق و الکترونیک و همچنین مطالب تخصصی این رشته ها و نیز آموزش عمومی کامپیوتر وجود دارد. در این وبلاگ کتب آموزشی تخصصی برق و الکترونیک، نرم افزار های تخصصی، آموزش نرم افزار های تخصصی و ... موجود است و آنها را می توانید دریافت کنید.
امکانات وب